Poslanecká sněmovna ve středu znovu zamítla návrh ČSSD na zrušení regulačních poplatků. Pro zamítnutí hlasovaly podle očekávání strany vladní koalice. Pozornost ale vzbudila několikahodinová diskuze plná osobních útoků, která hlasování předcházela. V ní ČSSD obviňovala Věci veřejné, že před volbami také slibovaly zrušení poplatků, ale nyní takový návrh podpořit odmítají. Poslanci se ale postupně od tématu zdravotnických poplatků vzdálili a přešli do roviny osobních útoků.

Tady je přehled některých výroků, které zazněly při středečním jednání sněmovny:

Alfréd Michalík (ČSSD): "Na některých úsecích v některých okresech máme deset kardiologů na metr čtvereční, máme deset gynekologů na kilometr čtvereční."

Kateřina Klasnová (VV): "Dobrý den, dámy a pánové, nechci si tady nabíhat na vidle populismu. Než pan poslanec Rath domluvil, tak jsem tady vystála údolí."

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09): "Jestli pan poslanec Rath mluví o třicetikorunovém poplatku posměšně jako o vstupence k lékaři za 30 korun, tak já musím připomenout, jak jeho následovníci v České lékařské komoře hovořili o tom, jak ten poplatek je směšně malý, jak by měl být podstatně větší, jak by měl být nejméně tři eura, jak říkal jedno euro, 30 korun, to je poplatek pro dámu hlídající toaletu v Mnichově."

Michal Babák (VV): "Musím se ohradit tady oproti té demagogii. Nemrzí mě to ani na pana Ratha, protože to je nemocný člověk, ale mrzí mě to na pana Tejce, který vědomě lže."

Bártu krotila jeho žena

Ministr dopravy za VV Vít Bárta vyzval v reakci na vystoupení středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) poslance levice, aby "začali pracovat a přestali intelektuálně onanovat na neaktuální téma." Po stínovém ministru zdravotnictví chtěl, aby si věci vyříkali v jeho pracovně za čtyři miliony (za tuto sumu si Rath údajně nechal zařídit pracovnu z veřejného rozpočtu Středočeského kraje).

Bártovo ostré vystoupení musela ve sněmovně krotit i jeho manželka Kateřina Klasnová (VV). Ta totiž sněmovní schůzi shodou okolností právě předsedala. "Vážený pane doktore Rathe," oslovil hejtmana ministr Bárta. Podle parlamentních pravidel ale není možné, aby poslanci při vystoupení oslovovali přímo své kolegy. "Prostřednictvím předsedající, k panu Rathovi, prosím, hovořte prostřednictvím mě," přerušila Bártovo vystoupení Klasnová a rozesmála sněmovní sál.

"Majitel Věcí veřejných"

Rath na Bártovo vystoupení reagoval tím, že upozornil na ministrovy majetkové poměry. Prohlásil, že on si "pouze pořídil stůl, zatímco Bárta má vůz Maseratti", podle Ratha je pořízený také za peníze z veřejných rozpočtů, které si Bártova bývalá firma ABL vydělala na veřejných zakázkách.

Rath Bártu také nazval majitelem Věcí veřejných, o poslanci VV Michalu Babákovi řekl, že si místo na kandidátce koupil.

Další neúspěšný pokus

Sociální demokraté novelu, která by zrušila regulační poplatky, odůvodňovali tím, že poplatky jsou protiústavní a zhoršují dostupnost zdravotní péče pro některé skupiny obyvatel. Proti jejich zrušení ale stojí koalice ODS, TOP 09 a VV. Ta poplatky obhajuje zkvalitněním lékařské péče. V koaliční smlouvě se dohodla na jejich částečné změně. Plánuje zrušit poplatek za položku na receptu, který nahradí jednorázovou platbou. Za den hospitalizace v nemocnici se pak bude platit 100 místo současných 60 korun.

Sociální demokraté navrhovali zrušení poplatků už několikrát, nikdy ale nedali dohromady dostatečný počet hlasů pro schválení návrhu. Poplatky zavedl tehdejší ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Systém byl od té doby upraven.

Nyní se platí 30 korun v ambulanci a za položku na receptu, pokud je lék levnější než 30 korun, za den v nemocnici 60 korun a za pohotovost 90 korun. Osvobozeni jsou novorozenci, poplatky v ambulanci neplatí dětí do 18 let. Těm je spolu se seniory nad 65 let snížen ochranný limit z 5000 na 2500 korun.