Do prodeje českého pavilonu na Expu v Šanghaji zbývají poslední dny. Podle informací HN se smlouva nakonec podepíše s konglomerátem nazvaným Farma československo-čínského přátelství. Ta nabídla nejvyšší cenu ze všech pěti zájemců.

„Cena, o které jednáme, je velmi slušná. Je to 30 milionů korun,“ řekl zdroj blízký českému zastoupení v Šanghaji, které prodej vyjednává.

V minulosti se přitom pavilony nabízely za symbolickou cenu. Například po Expu v Hannoveru v roce 2000 probíhala dražba s vyvolávací cenou jedné marky.

Česko se tak snažilo přilákat zájemce o koupi. Těm totiž nevzniknou jen pořizovací náklady, ale také si musí připravit desítky milionů korun na provoz a údržbu. A s tím prý nyní Farma souhlasí.

To, že pavilon zůstane v Číně, má však ještě další výhody. Česku odpadnou problémy se zařizováním převozu, který by podle odhadů vyšel na pět milionů korun, a stát bude mít také svou stálou propagaci v další oblasti Číny – v provincii Che-pej.

Farma, která pavilon zřejmě v následujících dnech koupí, má k Česku vztah už od padesátých let. Tehdy tam totiž českoslovenští zemědělci posílali zdejší techniku a pomáhali budovat družstvo.

To, že se pak do názvu farmy dostalo spojení „Československo-čínského přátelství,“ tak byl výraz vděku.

Dnes už je označení farma trochu zavádějící. Ze zemědělského družstva se totiž postupně stal obrovský konglomerát se 180 tisíci zaměstnanci, který připomíná spíše město.