Zrušení bodového trestu za malé překročení rychlosti nebo za nezapnutí světel u vozidla, jak to navrhl Senát, v pátek sněmovna poslala do dalšího schvalování. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, který s připomínkami podpořila také vláda, má naopak zpřísnit tresty za nepřipoutání se bezpečnostními pásy nebo za ohrožování jiných účastníků provozu.

Už páteční první kolo projednávání novely naznačilo, že poslanci budou mít ambici ji pozměnit. Nejkontroverznější pasáží návrhu je zrušení bodového trestu za alkohol do 0,3 promile. Hrozit by za to měla jen pokuta do 5000 korun. Proti se postavil již dříve premiér Petr Nečas (ODS), v pátek se k němu připojili i představitelé opozice. Pro byl naopak poslanec ODS a bývalý středočeský hejtman Petr Bendl.

Senátor ODS Jiří Žák za autory novely uvedl, že vzhledem k posudku expertů ministerstva zdravotnictví, který prý má posloužit jako metodický pokyn pro policii, by tato změna mohla být z předlohy odstraněna jako nadbytečná.

Podle posudku do hranice 0,24 promile alkoholu, která odpovídá vypití zhruba jednoho desetistupňového piva, není možné prokázat ovlivnění řidičova chování za volantem.

Související