Viktor Kalivoda, který měl na svědomí tři vraždy, v pondělí spáchal sebevraždu ve valdické věznici na Jičínsku, kde si za své zločiny odpykával doživotní trest. Třiatřicetiletý Kalivoda se v neděli ve své cele podřezal, jelikož byl na cele sám cizí zavinění není pravděpodobné. V současnosti však stále ještě pokračuje vyšetřování, což potvrdila mluvčí jičínské policie."S ohledem na vyšetřování nelze zatím uvést bližší podrobnosti," řekla mluvčí.

Nabízí se také otázka, jestli k sebevraždě nedošlo kvůli pochybení vězeňské služby. Ta však tato nařčení rezolutně odmítá."Nic nenasvědčuje, že by došlo k pochybení vězeňské služby," řekl ČTK mluvčí vězeňské služby Robert Káčer. Dodal, že každý rok v českých věznicích spáchá sebevraždu kolem 12 vězňů.

Lesní vrah vraždil třikrát

Takzvaný lesní vrah Viktor Kalivoda v roce 2005 zastřelil na lesní cestě u Nedvědice na Brněnsku starší manželský pár. O tři dny později na Kladensku opět v lese zavraždil legálně drženou zbraní čtyřiačtyřicetiletého muže na procházce se psem. Oběti si vybral náhodně.

K činům se Kalivoda přiznal. U pražského vrchního soudu uvedl, že se v minulosti nejméně patnáctkrát chystal vraždit i v pražském metru. Vždy však v poslední chvíli od svého plánu upustil. Inspiroval se prý vražedkyní Olgou Hepnarovou, která v roce 1973 v Praze usmrtila nákladním autem osm lidí a o dva roky později byla popravena.

U soudu také řekl, že k vraždám ho prý vedlo jeho čtyřleté osobní strádání a opakovaná neúspěšná snaha zabít sám sebe. Mnohokrát už údajně stál na mostě u Žampachu nebo na Nuselském mostě v Praze a měl v plánu skočit. Při pohledu dolů se několikrát pořezal na rukou, což mu údajně pomáhalo snížit napětí.

Související