Liberecký kraj opět straší velká voda. Kvůli vytrvalému dešti na dvou místech platí třetí povodňový stupeň - ohrožení. V osadě Víska u Višňové mělo být v 18:00 evakuováno 18 lidí. V Hrádku nad Nisou se voda již rozlila po loukách. V kraji jsou zatopeny čtyři silnice. Podle předpovědí by navíc mělo pršet i večer.

Višňová patřila k nejpostiženějším obcím už během srpnových záplav. Hladina řeky Smědé by zde měla kulminovat v noci nebo nad ránem. Odpoledne již byly preventivně poslány domů děti z tamní základní a mateřské školy. Vpodvečer bylo rozhodnuto i o evakuaci dalších obyvatel. Rozsah evakuace bude teprve upřesněn. V pohotovosti jsou okolní dobrovolné hasičské sbory. Připraveno je evakuační vozidlo. Evakuačním centrem je místní tělocvična, kde bude poskytnuto teplé jídlo a zázemí všem evakuovaným i zasahujícím.

Řeky v Ústeckém kraji místy zaplavily několik silnic. V Děčíně zalila voda z Ploučnice dvě ulice. U Modlan na Teplicku hasiči odčerpávají vodu z rybníka Kateřina, jedna z vedlejších silnic je podle krajské policejní mluvčí Petry Trypesové kvůli tomu uzavřená. Neprůjezdná je na Teplicku silnice u železničního přejezdu u Úpořin, kam se vylila voda z řeky Bíliny. Její hladina během večera stoupla na druhý povodňový stupeň. Hladina Mandavy ve Varnsdorfu dosáhla třetího povodňového stupně a zaplavila několik sklepů.

Stoupají i další řeky v regionu a místy se vylévají z koryt. Podle Národního dopravního informačního centra jsou kvůli povodni v Děčíně uzavřeny ulice 17. listopadu a Krokova. Další silnice je uzavřena mezi Těchlovicemi a Rychnovem na Děčínsku. Ve Varnsdorfu již hasiči dnes ráno prokopávali odvod vody z rozlitého potoka, který zaplavoval sídliště v ulici Svatopluka Čecha.

 

Podle Ředitelství silnic a dálnic teď v Libereckém kraji se kvůli záplavám nedá projet mezi obcemi Černousy, Boleslav a Ves, uzavřena je také silnice III/2628 ve Skalici u České Lípy a silnice III/2627 v Horní Libchavě. V Heřmanicích musel být zavřen provizorní most přes řeku, který voda podemílá. "Nepříjemné je, že podle mých informací již voda na některých místech zničila ty opravy, které jsme tam provedli po srpnové povodni," řekl Sepp.

Třetí, nejvyšší povodňový stupeň byl vyhlášen na Smědé v osadě Předlánce u Višňové na Liberecku a na Ploučnici ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Dosažení třetího stupně lze podle Českého hydrometeorologického ústavu očekávat také na Řásnici ve Frýdlantu. Na několika místech kraje začali hasiči s čerpáním vody ze sklepů a stavěním provizorních hrází z písku. Liberecký kraj se rozhodl aktivovat členy své krajské povodňové komise tak, aby se byla v případě potřeby schopna co nejdříve sejít, a přijal i opatření ke členům krajského krizového štábu.

Hladiny řek mají dále růst

V Hrádku se voda se zatím rozlévá pouze do luk, nedostala se do žádného z domů. "Předpokládáme ještě další vzestup hladiny. V hasičárně je prozatím připravena jedna jednotka. Jsou připraveny i pytle s pískem," řekl ČTK tajemník krizového štábu Vít Štrupl. Uzavřena musela být lávka pro pěší v Loučné u Koruny, která hrozí zřícením. Podle starosty Martina Půty se Nisa vylila na některých místech hlavně proto, že od srpnové povodně nebylo ještě dostatečně prohloubeno její koryto.

Ve Stráži pod Ralskem se do odpoledne voda nevylila, město však preventivně přistoupilo k některým opatřením. "Máme v pohotovosti jednotku hasičů, začali jsme s pytlováním a varovali jsme samozřejmě lidi, kteří mají v té ohrožené oblasti domy. Mluvila jsem s Povodím Ohře a hladina by měla asi ještě růst," řekla starostka Martina Resslová.

Blesková povodeň postihla Liberecký kraj na začátku srpna. Vyžádala si pět lidských životů. Postiženo bylo 81 měst a obcí a voda zasáhla území o rozloze 1800 kilometrů čtverečních, což je více než polovina rozlohy kraje.

Související