Severní, střední a východní Čechy dnes už druhý den sužovaly déšť a vysoké hladiny řek, které se místy vylily z koryt a přinutily obyvatele opustit domovy. Téměř 30 lidí bylo v pondělí evakuováno ve Višňové na Frýdlantsku, někteří občané se nebudou moci vrátit dříve než ve středu. Stav ohrožení byl ve Frýdlantu na Liberecku, který záplava odřízla od světa už počátkem srpna. Stále stoupala hladina Labe na Ústecku, Ploučnice v Benešově nad Ploučnicí má kulminovat kolem půlnoci. Situace ale podle hydrologů zatím není tak vážná jako při povodních počátkem srpna.

Třetí stupeň povodňové aktivity - ohrožení platil i dnes odpoledne na severu Čech na Smědé v Předláncích, Řasnici ve Frýdlantu, Jeřici v Mníšku a Ploučnici ve Stráži pod Ralskem a v České Lípě. Ve středních Čechách to bylo na Mrlině ve Vestci na Nymbursku a Jizeře v Bakově a na Královéhradecku na Cidlině v Jičíně a na Labi v Brodu.

Odpoledne pomalu stoupala hladina Labe v Ústeckém kraji, pracovníci jeho povodí očekávají, že v noci vody ještě přibude, protože v Děčíně přiteče do Labe voda z Ploučnice. Tato řeka dosáhla v České Lípě třetího stupně už dnes, v Benešově nad Ploučnicí se k němu má přiblížit kolem půlnoci. Většina krátkých toků a horních toků řek v Ústeckém kraji již ale kulminovala a voda klesala.

Na druhých stupních - pohotovosti se i dnes odpoledne držely kromě Ploučnice také hladiny Bíliny v Trmicích na Teplicku a Mandavy ve Varnsdorfu, která v noci na úterý vystoupala na třetí stupeň, ale ve středu ráno opět klesla.

V Libereckém kraji dnes stále pršelo, voda zaplavila louky a zahrady, na řadě míst museli hasiči odčerpávat vodu ze sklepů, zaplaveny byly desítky domů. Kvůli hrozbě záplav zrušili ve Frýdlantu benefici, jejíž výtěžek měl pomoci školám poškozeným srpnovou povodní. V části Bulovky na Frýdlantsku byli ráno lidé dvě hodiny bez pitné vody, neboť záplavy poškodily opravené potrubí. Vody v regionu nicméně zatím bylo méně než při srpnové povodni, která jen v Libereckém kraji způsobila škody zhruba osm miliard korun a vyžádala si pět obětí. Odborníci ale varují, že nynější prognóza není dobrá - v Jizerských horách stále prší.

Kvůli vodě bylo v úterý Libereckém a Ústeckém kraji několik silnic neprůjezdných. V Libereckém kraji je uzavřeno pět silnic na Českolipsku a další na Liberecku, hlavní silnici u Dolánek mezi Turnovem a Malou Skálou zúžil sesuv půdy. Na Ústecku byly uzavřeny silnice mimo jiné na Děčínsku. Sesuv půdy zablokoval silnici u obce Libochovany na Litoměřicku. Na Teplicku je uzavřen průjezd pod železničním viaduktem u Rtyně nad Bílinou a silnice u obce Modlany.

Třetí stupeň vyhlásili v úterý ve 04:00 také ve středočeském Vestci na Nymbursku, kde říčka Mrlina stoupla přes kritických 240 centimetrů. Její koryto je téměř plné, zatím se však z břehů nevylila. Voda však stále stoupá, na nejkritičtější místa budou rozmístěny pytle s pískem. Dnes dopoledne byl ve středních Čechách vyhlášen třetí stupeň také na Jizeře v Bakově. V posledních hodinách však již hladina téměř neroste. Stav pohotovosti je hlášen na Cidlině v Sánech, bdělost platí na Labi v Brandýse nad Labem a Mělníku.

Také v tomto regionu bylo uzavřeno několik silnic. Na rychlostní komunikaci R10, na 65. kilometru ve směru na Prahu a na 44. kilometru ve směru na Turnov, tam provoz omezily velké kaluže.

V Královéhradeckém kraji byl po nočních deštích po celý den třetí stupeň na Cidlině v Jičíně a na Labi v Brodu. Na dalších místech na Cidlině, Labi a také Úpě, Metuji a Dědině platily nižší stupně. Podle pracovníků Povodí Labe by měly stoupat vodní stavy v nižších úsecích toků tak, jak v nich bude postupovat povodňová vlna. Hasiči čerpali vodu hlavně ze zatopených sklepů.

Podstatně klidnější byla situace na jižní Moravě, kde dnes platil první stupeň na třech místech: na Rokytné v Moravském Krumlově, na Jevišovce v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku a na řece Jihlava v Přibicích v okrese Brno-venkov.

Pojišťovny zaregistrovaly v souvislosti s vytrvalými dešti desítky nových pojistných událostí. Škody zatím podle nich nejsou vysoké a zdaleka nedosahují úrovně ze srpnových záplav.

Související