V obchodním domě Prior v Krnově na Bruntálsku ve čtvrtek odpoledne explodovala neznámá výbušnina, pravděpodobně granát. Jeden člověk zahynul, šest lidí bylo zraněno. Obětí je zřejmě lupič, který se krátce před explozí pokusil s výbušninou v ruce přepadnout směnárnu. Výbuch zazněl při potyčce lupiče s policisty. Mezi zraněnými jsou čtyři policisté, pracovník ochranky a jeden nakupující, řekl ČTK mluvčí moravskoslezských policistů Miroslav Pech. Podle záchranářů je stav jednoho ze zraněných policistů velmi vážný.

Výbuch obchodním domem otřásl okolo 14:21. Podle informací ČTK ještě není úplně jasné, zda lupič při zásahu policie trhavinu úmyslně odpálil, či k výbuchu došlo nešťastnou náhodou. Podle mluvčího policisté na místo dorazili velmi rychle po volání na tísňovou linku. "Doběhli tam v době, kdy na místě byl ještě pachatel. Došlo k potyčce a také k výbuchu," řekl Pech. Zatím nic podle něj nenasvědčuje tomu, že by policisté při zákroku udělali chybu.

Policie k 19:15 uvedla, že totožnost oběti výbuchu stále není známá, mrtvola byla pořád na místě činu. Podle policie byli zraněni tři muži zákona ve službě a jeden policista, který byl na místě v době svého osobního volna. Kriminalisté společně se specialisty z oboru kriminalistické techniky a experti budou zřejmě ještě několik hodin zkoumat místo činu.

Pyrotechnici podle Pecha s pomocí robota pečlivě prohledávají obchodní dům. Chtějí vyloučili případný možný výskyt dalších výbušnin. Dokud policie nebude mít stoprocentní jistotu, není podle mluvčího vhodné, aby se lidé pohybovali v blízkosti objektu, případně vyhlíželi z oken nedalekých domů. Policie předpokládá, že další nové informace z vyšetřování bude moci zveřejnit nejdříve v pátek dopoledne.

Pech potvrdil, že se objevily spekulace o tom, že lupič měl ve směnárně granát. "Slyšel jsem to. V tuto chvíli to ale nedokážeme potvrdit ani vyvrátit," řekl.

Podle policejního mluvčího policie dostala informaci nejprve o přepadení směnárny. Na místo vyrazili policisté. Exploze nastala v okamžiku, kdy proti pachateli zakročili.

Policisté místo obehnali páskou a vstup do obchodního domu Prior uzavřeli. Zvědavci přesto v hloučcích postávali před obchodním domem, odkud však místo exploze vidět nemohli. Před vchod směnárny se na několik málo minut dostali pouze novináři. Samotnou směnárnu výbuch nějakým výrazným způsobem nepoškodil, dokonce se nerozbily ani skleněné dveře.

Policista v ohrožení života

Nejvážněji zraněný třiatřicetiletý policista je podle mluvčího záchranné služby Lukáše Humpla v ohrožení života. "Utrpěl vícečetná zranění. Jeho stav je vážný," řekl. Vrtulník muže přepravil do ostravské fakultní nemocnice. Tamní mluvčí Tomáš Oborný uvedl, že se jedná o vícečetná poranění. "Pacient bude podroben operaci," uvedl. Další tři zranění policisté skončili v péči lékařů krnovské nemocnice. "Dva z nich mají středně těžká zranění a předpokládáme, že budou operováni. Třetí muž má zranění lehčího charakteru," řekla mluvčí nemocnice Eva Kijonková. Muži, kteří utrpěli středně těžká zranění, jsou ve věku pětapadesát a třiadvacet let

Kijonková dodala, že lékaři ošetřili i člena ochranné služby. Jeho zranění ale nebylo vážné a už byl propuštěn domů. "Informaci o šestém zraněném, kterým měl být nakupující, nemáme," uvedla Kijonková.

Související