Situace na Ruzyni

Podle mluvčí Letiště Praha Michaely Lagronové by se nová bezpečnostní opatření neměla dotknout odbavování cestujících. Cizinecká policie pouze vedení letiště obecně informovalo, že bude nyní věnovat zvýšenou pozornost některým linkám. Letiště ale neví, o které linky bude mít policie konkrétně zájem. 

Policie preventivně zpřísnila bezpečnostní opatření, například na letišti Praha-Ruzyně. Důvodem je varování USA, že v Evropě hrozí teroristické útoky sítě Al-Káida.

"Nebereme ty informace na lehkou váhu, policie je v této chvíli v pohotovosti. Přijímáme bezpečnostní preventivní opatření," řekl v České televizi náměstek ministra vnitra Michal Moroz. Vnitro i policie nicméně zdůrazňují, že se České republiky podle jejich informací hrozba přímo netýká.

"Jako konkrétní příklady přijímaných opatření můžeme uvést zpřísnění bezpečnostních kontrol na mezinárodním letišti Praha Ruzyně či zvýšenou hlídkovou činnost v blízkosti rizikových objektů," uvedlo vnitro v tiskové zprávě. V minulosti kvůli teroristické hrozbě policie posílila ostrahu například u důležitých vládních budov, velvyslanectví či synagog.

Al-Káida cvičí útočníky

Vláda Spojených států varovala své občany před možnými útoky teroristů v Evropě v neděli, Američanům radí, aby se vyhýbali veřejným prostranstvím a byli nanejvýš obezřetní.

Varování nicméně neznamená, že by občané USA neměli do Evropy cestovat. „Jde o to Američanům v Evropě připomenout, že se mají mít na pozoru, zejména pokud se pohybují v místech s větší koncentrací lidí, jako je veřejná doprava, letiště či turisticky oblíbená místa,“ citovala už dříve CNN americké úřady.

Důvodem varování jsou nová zjištění zpravodajských služeb, podle nichž Al-Káida organizuje a cvičí silně vyzbrojená komanda, jejichž jediným cílem je zabít co nejvíce lidí, podobně jako tomu bylo při masakru v Bombaji v roce 2008. Tehdy tu skupina pákistánských útočníků na několika místech zabila více než 160 lidí.

Výzvědné služby podle BBC předpokládají, že nejvíce ohrožená města jsou v Británii, Francii a Německu.

Nálety teroristy zřejmě jen zdržely

Varování americkým občanům přichází poté, co se minulý týden objevily zpravodajské informace, že teroristé tyto útoky chystají a bezpilotní letouny armády USA zaútočily na místa v Pákistánu, kde se údajně tyto útoky plánovaly.

Spojené státy v minulých dnech vyslaly do akce na území Pákistánu minimálně 25 bezpilotních letadel, což je za posledních šest měsíců nejvyšší počet.

Podle amerických médii tyto nálety neznamenají, že by se chystané útoky Al-Káidy podařilo zastavit, ale momentálně se neočekává, že by hrozily bezprostředně.

Bezpečnostní složky ve Velké Británii podle CNN zatím neuvažují, že by zvýšily hrozbu teroristického útoku z možnosti „vážná“, která předpokládá, že útok je vysoce pravděpodobný,  na možnost „kritická“, kdy je hrozba bezprostřední.

Související