Bílá futuristická budova s čelní fasádou podobající se díky zlomeným geometrickým obrazcům včelímu plástu. Tak by mělo podle návrhu vypadat multikulturní centrum, které v posledních měsících vyvolalo řadu diskuzí.

Na počátku byl nápad vystavět poblíž Ground Zero islámské centrum. A newyorská radnice ho schválila.

Proti se ale postavily tisíce amerických obyvatel, podle kterých by muslimský svatostánek vyjadřoval neúctu obětem teroristických útoků z 11. září 2001. A přidal se k nim i "slavný" floridský pastor Terry Jones se svou myšlenkou o pálení koránu.

Nakonec od svého plánu upustil. Nicméně sporná "mešita na Ground Zero", která podle autorů návrhu vlastně "není mešitou, a už vůbec není na Ground Zero, ale dva bloky odtud", stát opravdu bude.

Vzhůru do budoucnosti

Autoři návrhu za 140 milionů dolarů se shodli na tom, že islámské centrum musí být moderní stánek pro věřící všech vyznání a musí "žít" ve stejném rytmu jako celý New York.

Šéf projektu Sharif el-Gamal říká, že design má poukázat na "skryté tradice" a moderní materiály jako sklo má centrum "posunout směrem k budoucnosti".

Budova uvězněná mezi dvěma dalšími domy má mít šestnáct podlaží s eskalátory, přičemž více než čtvrtinu v ní budou zabírat sportoviště. Samozřejmostí je bazén, fitness centrum a dětské hřiště, které mají zpříjemnit život rezidentům jižního cípu Manhattanu.

mešita, Ground Zero, New York, islám, terorismus, 11. září

Projekt "Park51" je pojmenován podle staré továrny šijící kabáty, která dříve v místě sídlila. Pochází z dílny newyorského studia Soma Architects a chce přesvědčit každého, že centrum slouží bez rozdílu všem. Má být prostě kosmopolitní a zábavné, píše The New York Times.

Vstup na sportoviště, navržené do čtyř pater, si rodiny mohou předplatit za jednotnou cenu 2700 dolarů za rok. Permanentka platí pro všechny její členy a návštěvy nejsou nijak omezeny.

mešita, Ground Zero, New York, islám, terorismus, 11. září

Další patro nabízí dětské hřiště a hlídací koutek pro zaneprázděné maminky. Vedle patra určeného pro modlitební účely muslimů nechybí ale ani restaurace, umělecké studium, škola vaření a galerijní prostory pro výstavy.

A patro číslo dvanáct bude podle návrhu památníkem obětem z teroristických útoků na Světové obchodní centrum a cíle ve Washingtonu. Také sem mají přístup všichni.

"Chceme vytvořit něco svěžího, co bude prostě cool," dodává Sharif el-Gamal s nadějí, že centrum budou navštěvovat opravdu všichni.

Související