Státní zástupkyně Brigita Bilíková navrhla v úterý třem obžalovaným ze žhářského útoku ve Vítkově výjimečné tresty. Souzeným hrozí tresty v rozpětí od 15 do 25 let. Čtvrtému, Ivo Müllerovi, navrhuje trest v základní trestní sazbě, tedy do 15 let vězení. Verdikt se očekává za 14 dní.

"Je zřejmé, že udělali (obžalovaní) vše pro to, aby obyvatelé domu na místě uhořeli, či minimálně utrpěli vážná zranění. Chtěli zviditelnit svou ideologii a podpořit aktivity svých souputníků. Mezi Romy vyvolat atmosféru strachu," uvedla Bilíková v závěrečné řeči, kterou přednášela víc jak 45 minut.

Projednávání žhářského útoku jsme sledovali ON-LINE - ZDE

Nejpřísnější trest žalobkyně požaduje pro Davida Vaculíka. Toho označila za jednoho z organizátorů a také člověka, který vše dotáhl do konce. Požaduje pro něj trest v horní polovině trestní sazby. Tedy víc jak dvacetiletý pobyt ve vězení. Rozhodla se tak i na základě jeho postoje během procesu. Poukazuje na to, že během vyšetřování neprojevil sebereflexi či lítost a choval se bezcitně. "Sám sebe patrně považuje za hrdinu," řekla Bilíková.

O něco nižší trest, ale stále výjimečný, Bilíková navrhla pro Jaromíra Lukeše. Ten podle ní akci od začátku naplánoval. Právě Lukeš vybral domek ve Vítkově. Během vyšetřování se podle státní zástupkyně jednoznačně prokázalo, že Lukeše už přestaly bavit pochody neonacistů a chtěl provést něco většího. Ani Lukeš, kterému navrhla trest okolo hranice 20 let, podle Bilíkové neprojevil lítost.

Naopak lítost během procesu projevoval nejmladší obžalovaný Václav Cojocaru. Jemu to ale žalobkyně příliš nevěří. "Snaží se působit jako slušný hoch. Lítost je ale pouze formální," řekla s tím, že podle znalců patřil Cojocaru mezi mírně radikální členy útočného komanda. I proto mu navrhla výjimečný trest, ale pod hranicí dvaceti let.

Nejnižší trest, ještě v základní trestní sazbě, navrhla Bilíková pro Ivo Müllera. "Jako jediný se k činu přiznal a svého jednání lituje. I přesto, že je zanícený neonacista, je si vědom následků svého jednání," uvedla. Müller by podle jejího návrhu měl ve vězení strávit asi 15 let.

Napadení soudu

Ke slovu se v úterý kromě státní zástupkyně dostal i obhájce Davida Vaculíka Petr Kausta. "Nezastávám názor, že šlo o rasově motivovaný trestný čin, nepodařilo se to prokázat," uvedl Kausta. Obhájce také zaútočil na soud. "I po 20 letech demokacie jsou základní principy, jako je právo na obhajobu, právo na spravedlivý proces, pouhými proklamacemi. Toto řízení ovlivnily neústavnosti. A dopustil se toho i váš senát, pane předsedo," obrátil se na soudce Miroslava Studničku.

Soudu pak vytkl i to, že umožnil z líčení přímý přenos. "Ovlivnilo to svědky, kteří se pak rozhodli nevypovídat," řekl Kausta. Podle něj neexistují dostatečné důkazy pro to, že jeho klient trestný čin spáchal. Obhájce proto navrhl soudu, aby Vaculíka zcela zprostil obžaloby.

Čtení závěrečných řečí u soudu bude pokračovat ve středu od devíti hodin ráno.

Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý čekal v autě. Při útoku byli vážně zraněni tři lidé, nejvážněji tehdy ještě ani ne dvouletá Natálie. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

Projednávání žhářského útoku ve Vítkově jsme sledovali on-line:

Sledovali jsme online

 
5.10.2010 09:01 | 9:01

Ve Vítkově už otřesení ze žhářského útoku doznívá. A z pozemku, kde stával malý domek obývaný rodinou Kudriků, se zřejmě stane smutné memento. Malý domek, který stával u silnice, musela těžká technika po požáru strhnout. Dnes už se na místě povaluje jen pár neodvezených sutin, které zarůstají trávou. A radnice začíná přemýšlet, co s místem udělá. "Máme obavy, že to místo zůstane nevyužité a bude do určité míry jizvou v obci," říká starosta Pavel Smolka. Pozemek o výměře zhruba dvou set metrů čtverečních totiž patří soukromým majitelům, jenž bydlí v Německu.

"Obeslali jsme je s žádostí, aby pozemek převedli na naši obec. Ale odpověď nepřišla ani od jednoho spolumajitele," uvedl starosta Smolka. Pokud se majitelé neozvou, starosta je hodlá dále upomínat, aby místo kompletně uklidili, jak jim nařizují české zákony. Nicméně připouští, že snaha zřejmě bude zbytečná.

5.10.2010 09:05 | 9:05

Projednávání žhářského útoku na domek Romů ve Vítkově u ostravského krajského soudu se blíží ke konci. Na program hlavního líčení jsou dnes závěrečné řeči.

5.10.2010 09:30 | 9:20

Mluví státní zástupkyně Brigita Bilíková. Ve své závěrečné řeči uvedla, že obžalovaní měli jednoznačně v úmyslu napadnout domek obývaný Romy a chtěli tak zabíjet. "Potvrdil to ve své výpovědi Müller, který řekl, že v autě všichni věděli, že jedou na cikány," řekla.

5.10.2010 09:31 | 9:31

Státní zástupkyně uvedla, že čtveřici usvědčují výpovědi Lukeše, Cojocarua a Müllera. Vaculíka, který jako jediný po celou dobu vyšetřování a soudu k událostem nepromluvil, kromě slov kompliců usvědčil i fakt, že nedokázal informaci utajit a po žhářském útoku se svěřil kamarádům.

5.10.2010 09:40 | 9:40

Jak Lukeš, tak i další tři obžalovaní podle Bilíkové patří k aktivním neonacistům a pravicovým extremistům. "Byl to promyšlený ideologický čin," míní žalobkyně.

5.10.2010 09:49 | 9:59 Tresty

Státní zástupkyně navrhla třem obžalovaným ze žhářského útoku ve Vítkově výjimečné tresty. Souzeným hrozí tresty v rozpětí od 15 do 25 let. Čtvrtému, Ivo Müllerovi, navrhuje trest v základní trestní sazbě, tedy do 15 let vězení.

5.10.2010 10:28 | 10:29

Markus Papé, zmocněnec otce popálené Natálie Pavla Kudrika, útok nazval teroristickým činem.

5.10.2010 10:50 | 10:50

Zmocněnec popálené Natálie Pavel Uhl navrhl vyšší odškodnění pro zraněné dítě. Běžné tabulky podle něj pro tento konkrétní případ nedostačují. Podle názoru poškozené rodiny by útočníci měli dostat doživotní trest, uvedl Uhl.

5.10.2010 10:51 | 10:51

Byla vyhlášena přestávka do 11:15.

5.10.2010 11:22 | 11:22

Líčení pokračuje.

5.10.2010 11:30 | 11:29 Napadení soudu

Obhájce Davida Vaculíka Petr Kausta zaútočil na soud. "I po 20 letech demokacie jsou základní principy, jako je právo na obhajobu, právo na spravedlivý proces, pouhými proklamacemi. Toto řízení ovlivnily neústavnosti. A dopustil se toho i váš senát, pane předsedo," obrátil se na soudce Mirolava Studničku.

5.10.2010 11:50 | 11:49

Obhájce Kausta obvyvatele domu ve Vítkově ve své řeči označoval za "cikánskou rodinu", což je před soudem velmi neobvyklé.

Podle obhájce bylo chybou zahájit trestní stíhání žhářů pro nedokončenou vraždu, když policie vyšetřovala útok jako obecné ohrožení. Vytvořilo to prý na obviněné neúměrný tlak. Obvinil také zástupce poškozených, že rodina Kudriků peníze pro Natálku používá pro splácení svých dluhů.

Soudu pak vytkl, že umožnil z líčení přímý přenos. "Ovlivnilo to svědky, kteří se pak rozhodli nevypovídat," řekl Kausta. Vaculík kvůli tomu prý neměl právo na spravedlivý proces. "Svědci si mohli v mobilu přečíst na iternetu on-line, co se odehrává v jednací síni a upravit svou výpověď," řekl.

5.10.2010 12:08 | 12:07

Podle Kausty dokonce předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský prolomil presumpci neviny, když o Vítkovské kauze mluvil v televizi v tom smyslu, že nečekal, že viníci budou dopadeni rychle a použil rčení "zaplaťpánbůh".

5.10.2010 13:02 | 13:02 Důkaz? Popálenina

Kausta také zpochybnil výpovědi ostatních obžalovaných, kteří svalují vinu jeden na druhého. "Všechny výpovědi se liší. Nemůžeme věřit, že říkají pravdu. Spíše je upravují a snaží se předvést v lepším světle," řekl před soudem. Poukázal také na to, že se u Vaculíka nepodařilo jednoznačně prokázat, že se popálil, když házel zápalnou lahev do vítkovského domu. Právě popálenina měla být jedním z důkazů jeho činu. Na střepech z láhví se také podle obájce nenašly pachové stopy Vaculíka.

5.10.2010 13:26 | 13:21

"Nezastávám názor, že šlo o rasově motivovaný trestný čin, nepodařilo se to prokázat," uvedl obhájce Kausta. A navrhl soudu, aby Davida Vaculíka zcela zprostil obžaloby.

5.10.2010 13:27 | 13:24

Čtení závěrečných řečí u Krajského soudu v Ostravě skončilo. Bude pokračovat zítra v devět hodin ráno.

Související