Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) navrhuje během příštího roku výrazně zvýšit soudní poplatky. Pokud se lidé soudí například o dům, zaplatí nyní 3000 korun. Nově by to bylo 5000. Poplatek za rozvod by se zvýšil na dvojnásobek. Dražší by bylo i určování výživného, zbytečné žaloby nebo odvolání.

Zdražit soudní spory chce Pospíšil i kvůli úsporám v rozpočtu. Podle ministerstva spravedlnosti navíc zpoplatnění některých žalob, které jsou nyní zadarmo, uleví soudům.

"Zpoplatněny budou některé typy žalob, které dnes nepodléhají poplatkům," potvrdila tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková. To by podle ní mělo soudům ulevit od "chronických stěžovatelů". Materiál sice odešel teprve do připomínkového řízení. Pokud jej ale podpoří vláda, mohl by začít platit v příštím roce. "Chceme, aby návrh začal platit co nejdříve během příštího roku," řekla Ludvíková.

Úlevy pro sociálně slabé

Se zdražením poplatků souhlasí Soudcovská unie. Podle jejího prezidenta Tomáše Lichovníka to nebude zvyšovat bariéru v přístupu k soudům.

I nadále mají mít sociálně slabí určité úlevy. Podle Lichovníka dají navíc lidé při soudních sporech většinu peněz za advokáty. "Poplatky soudům činí naprostý zlomek nákladů na právní zastoupení," řekl HN Lichovník.

Zvýšení poplatků navíc zčásti míří na firmy. Dražší bude například jejich zakládání. Zatímco za zápis akciové společnosti do obchodního rejstříku si dnes soud účtuje 5000, v příštím roce by to mohlo být 15 000 korun.

Podle Soudcovské unie by měl ale stát zrušit zvýhodnění elektronických platebních rozkazů. "Jejich elektronická podoba končí v podatelně. Pro stát jsou dražší než ty normální," upozorňuje Lichovník. Elektronické platební rozkazy podle něj využívají hlavně velké právnické firmy.

Soudní poplatky:

Rozvod

Nyní lidé za návrh na rozvod platí 1000 korun. Nově by to měly být 2000. Více peněz by mělo stát také určení výživného na děti.

Založení firmy

Nyní stojí první zápis do obchodního rejstříku 5000 korun. Nově mají akciové společnosti platit 15 000, ostatní 8000. Změny zápisu zdraží z 1000 na 2000. Výmazy naopak mají být zdarma. Nyní stojí 3000 korun.

Stížnost k Nejvyššímu správnímu a Nejvyššímu soudu

Obrátit se na Nejvyšší správní soud, který řeší spory týkající se úřadů, například tedy i daní, by mělo stát 5000 korun místo současných 3000. Na pět tisíc by se měl zvednout také minimální poplatek za dovolání k Nejvyššímu soudu. Nyní je to 1000 korun.

Opisy, kopie a ověření listin

Upravit se mají tarify za vydávání kopií, záznamů nebo opisů. Nepůjde vždy o zdražení. Za opisy dnes soudy účtují 50 až 100 korun za stránku. Nově by to mělo být jednotně 50 korun. Za kopii elektronických dat by měli lidé platit 50 korun za nosič místo stávajících 10 korun za 10 MB.

Jmenování soudním znalcem nebo tlumočníkem

Jmenování bude stát 1000 místo současných 300 korun. Rozšíření o další jazyk 500 místo 100 korun.

Zbytečná žaloba

"Zbytečná" žaloba zdraží na dvojnásobek, z 500 na 1000 korun.