To je tedy fofr: Před čtrnácti dny prohlásil náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous, že cenové mapy, zobrazující místně obvyklé nájemné, není možné "nakreslit" dříve než v roce 2013. Teď ministr Kamil Jankovský ubezpečuje nájemníky téměř 450 tisíc bytů, v nichž letos končí regulované nájemné, že stát vydá cenovou mapu už počátkem příštího roku.

Co způsobilo náhlý obrat? Ministr za Věci veřejné si asi uvědomil, že před komunálními volbami je dobré uklidnit obyvatele bytů s regulovanou činží, že "nájemné od ledna skokově nezdraží". A že občané se budou moci proti přemrštěným nájemným požadavkům vlastníků úspěšně bránit u soudu.

Troufám si tvrdit, že cenové mapy budou spíš požehnáním pro většinu majitelů domů, kteří často vybírají od nájemníků méně, než na kolik je přijde údržba a rekonstrukce bytů i budov. Spásné mapy jim umožní, aby nejen nájemníky, ale i soudy přiměly k souhlasu alespoň s takovými nájmy, které jsou v místě obvyklé.

Vždyť až dosud soudy, u nichž stovky majitelů požadovaly náhradu za ušlý zisk, rozhodly ve prospěch vlastníka v jediném (!) případě. Navzdory pětatřiceti nálezům Ústavního soudu, z nichž jasně vyplývá, že stát porušuje nároky vlastníků na svobodu podnikání.

Proč ale soudci tak zarytě pohrdají konstitučním tribunálem a hájí menšinu občanů žijících v regulovaných bytech? Zřejmě i proto, že řada z nich nebo jejich příbuzných jsou majiteli komunistických dekretů. Až se jim cenové mapy ocitnou na soudním stole, budou si moci lépe představit o jaké sumy připravil stát svými spoutanými nájmy majitele domů. Možná se jim zatočí hlava.