Krkonošské středisko Harrachov zatím nemusí platit dluh více než 80 milionů korun firmě J. F. World Brokers. Rozhodl o tom Nejvyšší soud, který odložil vykonatelnost dubnového rozhodnutí Vrchního soudu v Praze.

Ten Harrachovu nařídil splatit závazek, který souvisí se 17 let starým dluhem z dob privatizace harrachovského závodu Crystalex. Nejvyšší soud tím zastavil exekuce na majetek a účty do doby, než v kauze rozhodne. Novináře a zhruba 250 obyvatel města o tom v úterý informoval právní zástupce Tomáš Vašíček.

Přestože Nejvyšší soud zatím město Harrachov zprostil povinnosti zaplatit, ministerstvo financí mezitím už v srpnu část dluhu – bezmála 17 milionů korun – firmě J. F. World Brokers zaplatilo. "Nezaplacením by se ministerstvo vystavovalo nebezpečí exekuce, kterou by mohl být postižen majetek, což by mělo pro stát mnohem horší následky než provedené plnění," vysvětlil mluvčí ministerstva Jakub Haas. Ministerstvo podle něho bude celou vyplacenou částku na městu vymáhat, dopis s tímto upozorněním už radnice dostala.

Město odmítá zaplatit

Město Harrachov má zaplatit za starý úvěr, který podle Vrchního soudu v Praze radnice v roce 1993 převzala spolu se třemi rozestavěnými bytovými domy, sbírkou skla a sklářským muzeem z majetku privatizovaného Crystalexu. Z původních zhruba 30 milionů se dluh postupně zvýšil na více než 80 milionů korun, které by měla radnice zaplatit.

Harrachov přitom od začátku nárok zpochybňuje. "Zastupitelstvo nikdy žádné převzetí dluhu neschválilo, vůbec o něm nejednalo," zdůraznil Vašíček. Tehdejší starosta Ivan Henrych překročil své pravomoci, když dokument podepsal, a dokument je podle něho neplatný. I proto se město zaplacení dluhu brání.

Celá kauza je pro Harrachov velmi nešťastná, výrazně podle starosty Tomáše Ploce poznamenala zejména oblast investic ve městě. "Měli jsme připravené projekty na modernizaci cyklostezek za 12 milionů korun a na zateplení školy za 14 milionů, které jsme ani nemohli předložit do evropských fondů," poznamenal Ploc. Město má navíc už od srpna zablokovaný majetek i účty a hrozilo tak, že nebude mít z čeho platit provoz školy ani příspěvky organizacím, jako jsou hasiči. "Kroky k uvolnění zablokovaného majetku a účtů zahájíme v nejbližších dnech," dodal Vašíček.

Právník doufá, že se mu celé rozhodnutí podaří ještě zvrátit. Zaplacení více než 80milionového dluhu by pro město s 1600 obyvateli bylo téměř likvidační. Harrachov hospodaří zhruba se čtyřicetimilionovým rozpočtem a v rezervě má 13 milionů na investice. Aby dluh splatil, musel by prodat většinu svého majetku. Žádné jiné závazky přitom Harrachov nemá, poslední splatil v roce 2006.