Rozsudek za žhářský útok na dům Romů ve Vítkově, při němž byla loni vážně popálena dvouletá dívka, ostravský krajský soud vynese 20. října. Dva obžalovaní Ivo Müller a Václav Cojocaru se ve středu během svých závěrečných řečí za čin poškozeným omluvili. Třetí obžalovaný Jaromír Lukeš vypověděl, že nechtěli vraždit, o lidech v domě prý nevěděli. Soud Lukeš označil za politický proces. David Vaculík se vzdal práva na závěrečnou řeč. Nevypovídal ani během celého procesu.

Státní zástupkyně požaduje pro tři souzené za pokus o rasově motivovanou vraždu výjimečné tresty. Obhájci Müllera, Cojocara a Lukeše chtějí mírnější potrestání za obecné ohrožení či ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. Advokát Vaculíka žádal už v úterý zproštění viny.

"Nečekali jsme, že to bude mít takové katastrofální následky. Chci se omluvit rodině Sivákových i Malých. Mrzí mě, že bylo zraněno tak malé dítě," uvedl ve středu Müller u soudu. "Budu s tím muset celý život žít, nejsem žádný vrah ani terorista," dodal. Ve stejném duchu na závěr procesu hovořil i Cojocaru.

Líčení u ostravského soudu jsme sledovali ON-LINE - ZDE

Lukeš z obžalovaných mluvil nejdéle. Zpochybnil důvěryhodnost rodičů malé Natálky, proces přirovnal k upalování čarodějnic a tvrdil, že na politickou objednávku mají padnout přísné tresty. Odmítl ale to, že by chtěli ve Vítkově zabíjet. "Dům vypadal neobyvatelně a zchátrale," řekl Lukeš ve své závěrečné řeči. Dodal, že po činu byl hodně nesvůj a nervózní. "Byl jsem špatný z toho, co se stalo. Určitě bych se tak nechoval, kdybych plánoval mnohonásobnou vraždu," tvrdí Lukeš.

Podle státní zástupkyně to byl právě Lukeš, kdo s myšlenkou na žhářský útok přišel a našel i cíl útoku. Navrhla pro něj soudu proto výjimečný trest. Ve vězení by podle ní měl strávit přibližně 20 let. To ve středu ale Lukešův právník Pavel Pěnkava odmítl a žádal překvalifikování z pokusu o rasově motivovanou vraždu na obecné ohrožení. Pokud by soud návrhu advokáta vyhověl, jeho klientovi by pak hrozil výrazně nižší trest.

"Před soudem nestojí vrazi"

Pěnkava ve své závěrečné řeči odmítl verzi obžaloby, podle níž čtveřice neonacistů chtěla zabíjet. "Před soudem nestojí vrazi. Nejde o bestiální vrahy útočící ve jménu neonacismu, ale spíše skupinu mladíků, kteří nebyli schopni domyslet následky svého činu," míní Pěnkava. Podle něj neexistuje jediný důkaz, který by prokazoval příklon Lukeše k neonacismu. Navíc odmítl názor, že Lukeš byl organizátorem útoku. "Naopak byl tím posledním, kdo se o útoku dozvěděl," řekl.

Ani Markéta Polišenská, která zastupuje Iva Müllera, nesouhlasí s verzí obžaloby. Tresty za pokus o vraždu považuje za příliš přísné. Podle ní mladíci nejeli do Vítkova zabíjet. Ve stejném duchu hovořil advokát Cojocarua Ladislav Myšák. Odmítl, že by se jeho klient nějak podílel na přípravě a organizaci útoku. A nevěděl, že v domě žijí lidé. Údajně mu bylo řečeno, že se jede k domu plnému kradeného zboží.

Požádal proto, aby byl uznán vinným z ublížení na zdraví a poškozování cizí věci. "Když porovnám osobnostní kvality klienta s tím, z čeho je obžalován, docházím k závěru, že vytýkaného jednání se nedopustil. Jednoduše proto, že by toho nebyl schopen," uvedl s odkazem na znalecký posudek. Připomněl, že Cojocaru měl dobré vztahy s romskými dětmi a postiženými.

Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý čekal v autě. Při útoku byli vážně zraněni tři lidé, nejvážněji tehdy ještě ani ne dvouletá Natálie. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

Dění u Krajského soudu v Ostravě jsme sledovali ON-LINE:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
6.10.2010 11:43 | 11:41 Rozsudek 20. října
Další obžalovaní Ivo Müller a Václav Cojocaru se před soudem omluvili. "Budu s tím žít celý život," řekl Cojocaru. Ve středu 20. října 2010 se všichni dozvědí rozsudek.
6.10.2010 11:40 | 11:39
"Vím, že jsme udělali něco špatného. Ale nechtěl jsem zabíjet a kluci také ne. Je naší chybou, že než jsme konali, tak jsme přemýšleli. Jsme v očích veřejnosti vrazi, a to s vámi zamává. Jsem si vědom následků, ale musím se hájit. Když se na nás podíváte, vidíte bestiální vrahy nebo kluky, kteří udělali chybu?" říká Lukeš.
6.10.2010 11:30 | 11:29
Lukeš zpochybnil také důvěryhodnost svědků včetně matky popálené Natálky Anny Sivákové. "Něco vypověděli, pak se pod to podepsali, a když vyšlo najevo, že to není pravda, tak říkali, že to nikdy neuvedli. Jak můžete takovým svědkům věřit?" ptal se soudu.
6.10.2010 11:24 | 11:24

"Než státní zástupkyně napsala obžalobu, měla o mně předem udělaný nějaký negativní obraz," řekl Lukeš. Také řekl, že útok dlohodobě neplánoval. Dům, na který čtveřice zaútočila, vypadal podle něj jako neobývaný.

6.10.2010 11:21 | 11:20

Před soudem mluví obžalovaný Jaromír Lukeš. "Celé mi to připadá jako politický proces, kdy je nám vštěpován nějaký názor a na základě toho nás čeká trest," řekl.

6.10.2010 11:17 | 11:15
"Jakýkoliv exemplární trest by byl důkazem právního nihilismu," řekl Myšák. Spravedlivý je podle něj trest, který nebude vycházet ze spekulací.
 
David Vaclík nevyužil práva závěrečné řeči.
6.10.2010 11:07 | 11:05

Cojocaru se podle obhájce nikdy netajil tím, že je příznivcem zakázané Dělnické strany. Uskupení zakázal Ústaví soud kvůli napojení na neonacistickou scénu. "Strana byla ale po určitou dobu účastníkem regulérní politické soutěže a mohla mít ideály, které mohly obžalovanému imponovat. Líbila se mu díky tažení proti drogám, akoholu a zahálčivému způsobu života," řekl Myšák.

6.10.2010 11:00 | 10:58

Podle obhájce výpověď Václava Cojocaru mohl ovlivnit i způsob jeho zatčení. Zatýkala ho zásahová jednotka, byl převezen s pytlem na hlavě a destíky minut byl nucen sedět nahý, řekl advokát.

6.10.2010 10:57 | 10:55

Obhájce Myšák zpochynil, stejně jako ostatní obhájci, věrohodnost svědků z vypáleného domu. Jejich výpovědi ohledně okolností tragické události se v detailech neshodují.

6.10.2010 10:47 | 10:47
Obhájce Myšák vykreslil Cojocaru jako hodného, slušného a empatického člověka. "Za osobní kvality Václava Cojocaru by se nemusel stydět nikdo z nás. Takového činu, z nějž je obžalován, by nebyl schopen," řekl jeho obájce. Pro svého mandanta požaduje "spravedlivý trest".
Související