Praha bude pokračovat ve stěhování Slovanské epopeje Alfonze Muchy do metropole, přestože to Městský úřad v Moravském Krumlově dnešním předběžným opatřením opět zakázal. Uvedené předběžné opatření totiž odmítá vedení Prahy respektovat.

Podle pražského radního Ondřeje Pechy je věci nadřazené nedávné rozhodnutí soudu, který převoz obrazů povolil. "Dle našeho názoru porušil zákony České republiky. Rozhodnutí soudu je nadřazené správnímu řízení tohoto typu," uvedl radní. Zástupci Prahy a Galerie hlavního města budou podle Pechy dále pokračovat ve snímání obrazů a jejich balení.

Právní zástupce Prahy dnes uvedl, že podezírají Moravský Krumlov ze spáchání trestných činů maření úředního rozhodnutí nebo zneužití pravomoci úřední osoby. Praha se podle něj bude také domáhat výkonu soudního rozhodnutí, který převoz povolil. Právníci hlavního města zváží rovněž podání trestního oznámení na krumlovskou radnici.

Městský úřad v Moravském Krumlově vydal zákaz poté, kdy o to požádal právní zástupce Muchových potomků Roman Koucký. „Městský úřad vydal znovu předběžné opatření, tentokrát už se podle všech právních náležitostí, kterým se opět zakazuje s epopejí nakládat,“ potvrdil serveru iHNed.cz starosta Jaroslav Mokrý.

Do sporu se zapojí policie

Tajemník města vzápětí dokument předal zástupcům Prahy, kteří již ve čtvrtek začali obrazy snímat a chystat je na převoz. Koucký tvrdil, že ale pokračovalo v sundavání pláten, a proto na místo přivolal policii.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek k situaci řekl, že je třeba ctít právo a pokud bylo vydáno předběžné opatření, platí "i pro hlavní město Prahu". Doufá, že emoce brzy opadnou a o záležitosti pak budou jednat všechny zainteresované strany u kulatého stolu.

Před nedávnem bylo již předběžné opatření zapovídající manipulaci s dílem vydáno. Opíralo se o argumentaci, podle níž Praha nesplnila vůli tvůrce obrazů Alfonse Muchy a nepostavila pro jeho dílo speciální výstavní pavilon. Tím prý nesplnila podmínky smlouvy, za nichž měla dílo získat a není jeho vlastníkem. Majitel díla byl podle tohoto právního názoru neznámý. Nemělo se s ním manipulovat, dokud nebude určen.

Praha se proti tomuto rozhodnutí odvolala a jihomoravský krajský úřad jí vyhověl. V rozhodnutí Moravského Krumlova našel formální nedostatky, kvůli nimž předběžné opatření zrušil.

Vyjádření už je přehršel

Hlavní z výtek, proč kraj předběžné opatření zrušil, byla ta, že Městský úřad Moravského Krumlova nedodržel správní lhůty, ve kterých se mohly strany vyjádřit – a to právě Praha. To už podle Mokrého bylo napraveno. „Uběhla spousta času, všichni se vyjadřovali, podali žaloby. Takže těch vyjádření už byl dostatek, přehršel,“ odůvodnil.

Kdy úřad vydá definitivní rozhodnutí, nebyl Mokrý schopen odhadnout. "Poběží normální správní řízení," uvedl pouze.

Už ve čtvrtek Hašek naznačil, že by stěhování mohlo být zablokováno. "Nechci předjímat, je to věc dědiců, ale pokud se obrátí na úřad v Moravském Krumlově, městský úřad jasně ví, v čem udělal chybu v předešlém řízení," řekl Hašek. Právě tento krok v pondělí ráno udělal Koucký.

Hašek vyjádřil přesvědčení, že pokud moravskokrumlovský úřad dodrží procesní pravidla, nebude důvod jeho rozhodnutí v případném odvolacím řízení na kraji rušit. To by znamenalo, že by práce musely být zastaveny a s obrazy by se nesmělo manipulovat, dokud nebude zjištěn jejich skutečný vlastník.

Související