Boj o Slovanskou epopej Alfonse Muchy, která je dosud umístěna v zámku v Moravském Krumlově, pomalu ale jistě přechází ve frašku, do níž bude muset zasáhnout i policie. A obrazy prý mají být jako předmět doličný zadrženy a zapečetěny v zámku. V boji totiž padla i další karta – obavy o poškození díla právě stěhováním.

Úředníci Moravského Krumlova dnes vydali na žádost Muchových dědiců nové předběžné opatření, kterým zakázali epopej přestěhovat do Prahy – to ovšem zástupci magistrátu i Galerie hlavního města odmítli akceptovat a pokračovali v sundavání a balení obrazů.

Národnostní nota

A vzápětí obě strany sporu začaly svolávat tiskové konference a hádat se kdo hraje na národnostní notu. A také o to, kdo nerespektuje zákon a vyhrožovat si navzájem žalobami a trestními oznámeními.

Podle pražského magistrátu předběžné rozhodnutí městského úřadu nemá žádnou váhu. A to proto, že už předtím v této věci rozhodl soud.

"Rozhodnutí soudu je nadřazené správnímu řízení tohoto typu," uvedl pražský radní Ondřej Pecha, podle něhož zástupci Krumlova a vůbec moravští kolegové z kauzy dělají politickou kampaň.

"Odmítáme zatahování jakékoli národností noty do tohoto sporu," řekl Pecha. Právník Muchových potomků Roman Koucký ale tvrdí, že jde o dva zcela rozdílné spory – první podle správního a druhý podle občanského práva.

Jihomoravský hejtman Michal Hašek, který přijel Muchovy dědice i Krumlov podpořit, Pechova slova označil za neuvěřitelná. "Žádný politik si po roce 89 nedovolil popřít právní řád České republiky – že právo platí jen pro někoho někdy – to je výraz arogance, opovrhování práva a veřejné moci," řekl. "Všeliké kvaltování toliko pro hovado dobré jest," pomohl si Hašek i citátem Jana Ámose Komenského.

Hrozí škoda!

Koucký již jménem Johna a Geraldiny Muchové podal nejen trestní oznámení na představitele pražského magistrátu a jeho galerie pro maření úředního rozhodnutí (stejným obviněním kontruje Praha na adresu úředníků Moravského Krumlova) a také podal žádost o to, aby bylo dvacet rozměrných obrazů zadrženo jako důkaz. A to mimo jiné proto, že hrozí jejich poškození při stěhování – což se prý už možná dokonce stalo.

"Mápe posudek, že škoda hrozí. Pokud mi orgány vyjdou vstříc, budou obrazy zakonzervovány v nejbližších okamžicích," řekl Koucký.

Praha chce epopej do metropole přestěhovat již delší dobu – ale v červenci jí v tom již jednou zabránil krumlovský Městský úřad, a to právě předběžným opatřením. A to s odůvodněním, že Praha nesplnila vůli tvůrce obrazů Alfonse Muchy a nepostavila pro jeho dílo speciální výstavní pavilon. Tím prý nesplnila podmínky smlouvy, za nichž měla dílo získat, a není jeho vlastníkem.

Praha se proti tomuto rozhodnutí odvolala a jihomoravský krajský úřad jí vyhověl. V rozhodnutí Moravského Krumlova našel formální nedostatky, kvůli nimž předběžné opatření zrušil.

Vyjádření už je přehršel

Hlavní z výtek, proč kraj předběžné opatření zrušil, byla ta, že Městský úřad Moravského Krumlova nedodržel správní lhůty, ve kterých se mohly strany vyjádřit – a to právě Praha.

To už podle Mokrého bylo napraveno. „Uběhla spousta času, všichni se vyjadřovali, podali žaloby. Takže těch vyjádření už byl dostatek, přehršel,“ odůvodnil.

Kdy úřad vydá definitivní rozhodnutí, nebyl Mokrý schopen odhadnout. "Poběží normální správní řízení," uvedl pouze.

Související