Armáda přestane kvůli úsporám příští rok používat 12 vrtulníků Mi-24/35, čtyři vrtulníky W-3A Sokol a letoun Cl-601 Challenger, který sloužil také k přepravě ústavních činitelů. Armáda navíc omezí nebo zcela zastaví nákup náhradních dílů a servisních služeb u některé techniky a pořídí méně munice nebo výstroje. Zástupci ministerstva o tom tento týden informovali sněmovní branný výbor. Informaci uvedl úřad na svém webu.

Ministerstvo obrany bude mít v roce 2011 k dispozici přibližně o šest miliard korun méně než letos. "Příští rok bude nepochybně kritický," řekl sněmovnímu výboru ministr obrany Alexandr Vondra. "Příští rok ubyde letů oproti letošku až o třetinu," upozornil náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Česká republika bude na žebříčku mezi státy NATO na osmém místě od konce s podílem výdajů na obranu na hrubém domácím produktu (HDP) 1,15 procenta. Další roky mohou být ještě horší. V roce 2013 se předpokládá propad - na 1,03 procenta. Česká republika se přitom při vstupu do NATO zavázala, že výdaje na obranu neklesnou pod hranici dvou procent HDP.

"Jsme na hraně nebo za hranou. Pokud nám jde o vytvoření předpokladů pro další rozvoj armády, na peníze se dál sahat nedá," řekl Vondra. Dodal, že situace bude mimořádně vážná, pokud budou výdaje na obranu nižší než jedno procento HDP.

Pokud vláda přijme návrh na desetiprocentní snížení platových tarifů pro občanské zaměstnance a vojáky z povolání, ušetří ministerstvo přibližně 891 milionů korun. Další úspory se budou týkat omezení dosavadní pracovní pohotovosti. Práce přesčas se bude zřejmě kompenzovat výhradně náhradním volnem. Od tohoto kroku si náměstek ministra Michael Hrbata slibuje úsporu přibližně 68 milionů korun. "Pokud budou vojáci vybírat náhradní volno, trochu tím ztrácíme možnost jejich výcviku. Na druhou stranu nám ale s tímto omezeným finančním rámcem nezbývá nic jiného," řekl.