Městský úřad v Moravském Krumlově v pondělí exekučně zajistil Slovanskou epopej od Alfonse Muchy, která je vystavena na tamním zámku. Rozhodnutí znemožňuje Galerii hlavního města Prahy pokračovat v zamýšleném přesunu díla do hlavního města, Praha však na stěhování stále trvá. V pondělí ráno společnost Incheba Praha nepustila pracovníky pražské galerie do zámku kvůli jejich údajně spornému postupu, odpoledne však zástupci obou stran konflikt vyřešili.

Moravský Krumlov v pondělí dílo exekučně zajistil na základě požadavku části Muchových potomků, kteří se domnívají, že vlastník epopeje není zcela zřejmý. Sál s obrazy byl za přítomnosti představitelů Galerie hlavního města Prahy zapečetěn, řekl ČTK tajemník moravskokrumlovské radnice Pavel Vavřina. Tento stav by měl podle právního zástupce části Muchových potomků Romana Kouckého trvat až do vyřešení celé právní pře.

Podle rozhodnutí Galerie hlavního města Prahy má být epopej vystavena do července příštího roku v pražském Veletržním paláci. "My samozřejmě budeme nadále trvat na tom, aby se stěhování dokončilo. Obrátíme se na znojemský okresní soud, který nám převoz povolil, s žádostí, aby nám umožnil manipulaci s dílem s pomocí soudního vykonavatele," uvedl ředitel galerie Milan Bufka.

Znojemský soud již dříve nařídil Moravskému Krumlovu, aby hlavnímu městu epopej na pořádání plánované výstavy vydal. Město však na základě požadavku části Muchovy rodiny na epopej vydalo minulý pátek předběžné opatření, jímž zakázalo stěhování díla do doby, než se majetkové spory vyřeší. Vedení Prahy uvedlo, že je nebude respektovat, protože verdikt znojemského soudu je úřednímu rozhodnutí nadřazený. Proto v pondělí vydal moravskokrumlovský městský úřad rozhodnutí o zajištění epopeje.

V pondělí se předpokládalo, že na zámku bude pokračovat balení Muchových pláten. Dosud pražští galeristé sejmuli a navinuli na speciální cívky pět z dvaceti rozměrných obrazů. Do sporu ale dopoledne vstoupil také majitel zámku, kterým je Incheba Praha. Její vedení rozhodlo, že nepustí pracovníky pražské galerie do objektu kvůli postupu Prahy v kauze stěhování epopeje.

Galerie si totiž bez vědomí Incheby najala na ostrahu zámku bezpečnostní službu, která v pátek nevpustila zástupce města do areálu památky. Vedení společnosti zdůraznilo, že zámek je majetkem Incheby a má jej pronajatý Moravský Krumlov. Praha ani zaměstnanci její galerie tedy nemají podle něj právo omezovat další osoby v pohybu po zámku.

Podle vlastníka měla Praha písemně oznámit, kdy, za jakých okolností a případně s jakou bezpečnostní službou by chtěla převoz díla uskutečnit, a přislíbit, že uhradí případné škody na majetku. Firma ale žádný dokument nedostala a uvedla, že dění na krumlovském zámku považuje za hrubé porušení vlastnických práv. Odpoledne se spor urovnal, když se Bufka zástupcům Incheby omluvil a páteční postup galeristů označil za chybu.

Nadále ale trvá spor mezi Inchebou a Prahou. Společnost žádá, aby se hlavní město omluvilo za výroky svého vedení, podle kterého Incheba bránila v minulosti stěhování epopeje. Dále firma žádá, aby Praha stáhla žalobu, kterou v tomto smyslu na společnost podala.

Do pře se minulý týden vložil také jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Kvůli jeho výrokům, ve kterých chování Prahy označil za ignoranci a nerespektování zákona, požaduje nyní pražský radní Ondřej Pecha (ODS) omluvu. Pecha to v pondělí napsal v otevřeném dopise.

Vnuk Alfonse Muchy John v pondělí v tiskovém prohlášení vyjádřil nesouhlas s tím, že se Slovanská epopej stala předmětem politického boje.

Záměr přestěhovat epopej do Prahy vyvolal nejen v Krumlově, ale i na Moravě vlnu nevole. Petici proti tomu podepsalo 7000 lidí. Shodují se, že Praha nepostavila pro epopej pavilon, který Mucha požadoval, a nenaplnila tak malířovu vůli i podmínky, za nichž dílo získala.