Pražský arcibiskup Dominik Duka včera večer předal brněnskému básníkovi Zdeňku Rotreklovi zvláštní ocenění za osobní statečnost a přínos spirituální poezii.

Katolicky orientovaný básník Rotrekl oslavil 1. října 90. narozeniny. Duka je v Jihomoravském kraji kvůli zasedání České biskupské konference ve Vranově u Brna. Předání ocenění se odehrálo v soukromí.

Básník Rotrekl patří k nejvýraznějším osobnostem katolického proudu v české poezii druhé poloviny 20. století. Podle odborné literatury jeho spirituálně zaměřená poezie dospívá od metafyzických tužeb k projasnění, rostoucímu z víry vykoupené krutou zkušeností.

Důvodem pro ocenění je také spisovatelova osobní statečnost tváří v tvář totalitě.

Rotrekl se narodil v roce 1920 v Brně. Jako básník debutoval ve svých 20 letech sbírkou Kyvadlo duše. Po druhé světové válce začal studovat historii, dějiny umění a sanskrt na brněnské filozofické fakultě.

Jeho osud však zásadně změnil komunistický puč. Po únoru 1948 jej jako demokraticky smýšlejícího člena Svazu vysokoškolského studentstva vyloučili ze studií. Brzy nato jej uvěznili.

V roce 1949 si básník po vykonstruovaném procesu vyslechl nejpřísnější ortel – trest smrti, posléze zmírněný na doživotí. Ve vězení nakonec strávil 13 let. Po propuštění pracoval jako dělník. V době politického uvolnění na konci 60. let Rotrekl dokončil vysokoškolská studia a pracoval jako redaktor časopisu Obroda. V 70. a 80. letech byl znovu vytlačen z veřejného života.

Před nástupem komunismu stihl vydat tři básnické sbírky. Ačkoliv nikdy nepřestal psát, trvalo více než 40 let, než mu v Česku oficiálně vyšla tiskem další kniha. Za komunismu publikoval Rotrekl jen v samizdatu a v zahraničí. Rotreklovy sebrané spisy vydává nakladatelství Atlantis.