Východočeši se střelecky probudili a přenechali pozici týmu s nejmenším počtem vstřelených branek v soutěži svému dnešnímu soupeři. Kladno nedalo podruhé za sebou branku a má stále na předposlední Spartu ztrátu šesti bodů. Pardubický gólman Martin Růžička udržel podruhé v sezoně čisté konto.

Z výhry se při prvním představení proti svému mateřskému klubu radoval obránce František Kaberle, který odešel z Kladna do Pardubic v létě. Do sestavy domácích naskočil poprvé v extraligové sezoně bek Mrázek, který si v přípravě zlomil lícní kost.

Pardubicím, které se snaží venku dohánět ztrátu ze čtyř domácích porážek za sebou, vyšel vstup do utkání. Hned po půlminutě ujížděl sám na Cikánka Starý, ale bekhendem neuspěl, Kladno se ubránilo i při Bělohlavově vyloučení, ale v páté minutě už po přihrávce Starého osamocený útočník Kolář pohodlně otevřel skóre. Vzápětí při trestu Valského zvýšil náskok hostů Špirko.

Kladno se neprosadilo ani v 83 vteřin trvající přesilovce pěti proti třem. Deset sekund po návratu vyloučeného Somíka na led překvapil z pravé strany Cikánka Pineault a kladenská jednička odjela z branky. Jeho místo zaujal Falter, který betonem zlikvidoval Špirkovu šanci, ale v 28. minutě inkasoval, když se po kombinaci s Kolářem prosadil Koukal.

Kladno se nevzdávalo, ale i další minuty dokumentovaly jeho problémy v koncovce. V dobré pozici netrefil skákající puk Patera a sólový únik se nepodařilo zakončit Melkovi. Šance na zvýšení náskoků měli i hosté.

Středočeši, kteří neskórovali v úterý na ledě Slavie, nedokázali prolomit střeleckou nemohoucnost ani v závěrečném dějství. V 43. minutě se opět neprosadil osamocený Luňák. Když další možnost domácích spálil Kafka, dovršil debakl na druhé straně po brejku Pivko. V poslední minutě ještě nabídli 1672 divákům bitku domácí Treille s Mezeiem.

Petr Kasík (Kladno): "Měli jsme v první třetině nějaké šance, ale nedali jsme je. To se stalo už druhý zápas, že jsme nedali gól, a těžko se tak dá vyhrát. Hráči dostali po zápase v kabině ultimátum. Mají poslední dva zápasy, aby začali trošku víc bojovat a trošku hrát. Bude konec první čtvrtiny a může dojít k velké výměně hráčů. Nedali jsme 130 minut gól ze hry, ale to asi o něčem svědčí."

Jan Votruba (Pardubice): "Chtěli jsme k utkání přistoupit velice zodpovědně, protože jsme se v minulých zápasech trápili střelecky i bodově. Mimo vyloučení jsme první třetinu odehráli dobře, měli jsme rychlejší přechod do útoku než v minulých zápasech. Dva góly v první třetině nás dost uklidnily. Dělali jsme ale zbytečné útočné fauly hokejkou, to bylo celý zápas. I druhou třetinu to bylo střelecky dobré, trošku z nepochopitelných důvodů v té třetí se naši hráči šetřili. Nevím na co, protože máme další zápas až v úterý. Chci pochválit gólmana Růžičku, který hodně šancí Kladna zneškodnil."

Kladno - Pardubice 0:5 (0:2, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Kolář I (Starý), 10. Špirko (Bartek, Pivko), 23. Pineault (Pivko, Jillson), 28. Koukal (Kolář I, Mezei), 55. Pivko (Bartek). Rozhodčí: Husička, Trombík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:10, navíc S. Treille - Mezei oba 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 1672.

Kladno: Cikánek (23. Falter) - Kameš, J. Drtina, Piskáček, Toman, L. Procházka, Šmach, Mrázek - S. Treille, Patera, Kafka - Valský, Kalla, Bělohlav - Látal, Melka, Kuchler - Luňák, Stieler, Eberle. Trenéři: Vejvoda a Kasík.

Pardubice: M. Růžička - Mezei, F. Kaberle, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí - Kolář I, Koukal, Starý - Bartek, Špirko, Somík - Pineault, Zohorna, Pivko - Rákos, Buchtele, Nahodil. Trenéři: Jandač a Votruba.

1. HC Mountfield Č. Budějovice 10 7 1 1 1 29:21 24

2. HC Oceláři Třinec 10 5 2 2 1 36:24 21

3. HC Vítkovice Steel 10 6 1 0 3 34:22 20

4. HC Slavia Praha 10 5 1 0 4 29:21 17

5. HC Eaton Pardubice 11 5 0 2 4 23:20 17

6. HC Kometa Brno 10 5 1 0 4 24:25 17