Senátorka a starostka Mariánských Hor a Hulváků Liana Janáčková (Nezávislí), která obhajuje v Ostravě svůj senátorský mandát, dokázala svou kandidaturou názorově rozdělit ODS a ČSSD, vládní koalici i samotnou ODS.

Věci veřejné (VV) totiž v úterý oznámily, že ve druhém kole senátních voleb podpoří v Ostravě kandidáta ČSSD Antonína Maštalíře. Vedení koaliční ODS dalo naopak podporu Janáčkové. Představitelka VV Kateřina Klasnová vysvětlila Maštalířovu podporu tím, že se za něj postavila sama ostravská ODS. "Je podle nás kvalitní kandidát, byl by to kvalitní senátor," uvedla Klasnová.

Pravdou ale je, že i když Janáčkovou podpořilo vedení ODS, podporu místní organizace nemá. Komunální politici s ní totiž měli několik konfliktů.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v úterý na svém blogu napsal, že ve vyjádřeních premiéra Nečase začínají "prosvítat silně pravicové tóny, až extrémně pravicové". Sobotka svůj názor zdůvonil právě i tím, že Nečas vyzval voliče ODS, aby podpořili Janáčkou. Vedení ODS chce totiž zabránit tomu, aby sociální demokraté měli v Senátu většinu.

Podle šéfa ČSSD tak v osobě Janáčkové protežuje Nečas do horní komory ženu, která politickou kariéru postavila na rasismu a xenofobii. Sobotka premiéra podezírá z toho, že hodlá pozici ODS vyztužit politikou, která byla dosud "hájemstvím extremistických uskupení typu Národní strany či Sládkových republikánů".

V minulosti Janáčková vyvolala kontroverze svým postojem k řešení otázek spojených s romskou menšinou. Ona sama však nařčení z rasismu odmítá: "Nejsem rasista, umím s romskou komunitou normálně vycházet a normálně žít," řekla již dříve. Asi nejznámější kauzou je její iniciativa ze srpna 1997, kdy navrhovala schválení finanční pomoci Romům, kteří by chtěli odcestovat do Kanady, výměnou za vrácený dekret na byt a odhlášení z trvalého bydliště. Janáčková tehdy svůj návrh bránila tím, že "je to pomoc oběma skupinám lidí, které spolu nemohou a ani nechtějí žít".

Nečas varoval před Paroubkem na Hradě

Ani Nečas ale své hlavní soupeře z ČSSD v úterý nešetřil. Před druhým kolem senátních voleb pohrozil možností, že sociální demokraté získají v horní parlamentní komoře převahu a zablokují změnu volebního zákona, která by vedla k přímé volbě prezidenta. "Kdo nechce (bývalého šéfa ČSSD Jiřího) Paroubka na Hradě", má podle předsedy občanských demokratů jít v sobotu k volbám a hlasovat pro kandidáty vládní koalice, případně další nelevicové politiky, kteří do druhého kola voleb postoupili.

Paroubek ani sociální demokraté podle Nečase od jarních voleb nikdy nedementovali spekulace o ambicích expředsedy na nejvyšší ústavní funkci. Premiér zopakoval, že reálně hrozí, že "oranžový" Senát s převahou sociálních demokratů by zabrzdil reformy potřebné k modernizaci země.

První kolo senátních voleb o víkendu vyhrála ČSSD. Její zástupci postoupili do finále ve 22 ze 27 obvodů. Sociální demokracie tak má nožnost získat sama v horní komoře parlamentu nadpoloviční většinu, stačí jí vyhrát ve 12 obvodech. Druhá ODS uspěla v 19 obvodech, a má tak šanci v závěrečném volebním kole obhájit všech svých 18 mandátů.