Ministr financí Miroslav Kalousek poslal hloubkovou kontrolu na Úřad vlády. Kontroloři mají podle informací HN jednoznačné zadání: zaměřit se na výdaje, které souvisely s českým předsednictvím Evropské unii.

Tedy zjistit, zda sekce, kterou vedl tehdejší vicepremiér a dnešní ministr obrany Alexandr Vondra, zbytečně nevyhazovala peníze z miliardového rozpočtu určeného předsednictví.

To, že prověrka cílí na Vondru, není náhoda. Současný ministr obrany má totiž s Kalouskem velké spory. Začaly tím, když Vondra řekl, že chce zakázat armádní nákupy přes prostředníky. Právě na takových obchodech v minulosti vydělávala společnost Omnipol, za kterou stojí Kalouskův blízký přítel Richard Háva.

V posledních týdnech začal Vondrův resort zveřejňovat informace o zbrojních zakázkách a příjmech Omnipolu, které předchozí vedení tajilo. „Časová shoda s tím, kdy jsem začal prověřovat zakázky na ministerstvu obrany, je pozoruhodná,“ řekl HN Alexandr Vondra. Kalousek totiž rozhodnutí o kontrole podepsal 1. září. Tentýž den Vondra zadal na obraně audit obchodů, které byly v minulosti uzavřeny přes prostředníky.

Kalousek: Jste paranoidní

„Jde o standardní kontrolu celého úřadu. Nevím, jak se generuje, co a kdy se zrovna půjde kontrolovat,“ tvrdí Kalousek. „Jestli v tom někdo hledá nějakou senzaci, tak je to důkaz toho, že má paranoiu. Jestli takhle někdo přemýšlí, tak mě to děsí,“ odmítá ministr financí, že by šlo o útok na Vondru.

Indicií, že prověrka skutečně míří proti Vondrovi, je však dost. Kontrola se zaměřuje jen na roky 2007 až 2009. Přesně v té době byl Vondra vicepremiérem pro evropské záležitosti. Navíc, podle zdrojů HN chtěli úředníci vyrazit na kontrolu už dlouho. Svolení dostali až teď.

Zajímavé je i to, že prověrku dělá odbor rozpočtu, který spadá pod náměstka Martina Bartáka. Tedy pod muže, který o obchodech na obraně roky rozhodoval coby první náměstek a pak i ministr.

Související