Vláda ve středu odsouhlasila návrh sociálně demokratických poslanců na zrušení bezplatného jízdného v hromadné dopravě pro ústavní činitele, řekl po jednání kabinetu premiér Petr Nečas (ODS).

"Pro řadu z nás je to redundantní otázka, protože si nedovedeme představit, že bychom za veřejnou dopravu neplatili," poznamenal Nečas. Klíčové podle něj je, že bezplatné jízdné bude zrušeno a ne to, kdo poskytne "legislativní nosič".

Změna by se měla týkat poslanců, senátorů, poslanců Evropského parlamentu a ústavních soudců. Ti mají v současnosti ze zákona nárok na bezplatnou veřejnou dopravu, s výjimkou letecké. Podle poslanců ČSSD je tento benefit zbytečný, neboť všichni mají v náhradách platu i náhrady za cestovné, ze kterých mohou jízdenky platit.

V minulém volebním období navrhoval zrušení výhody například bývalý poslanec ČSSD Karel Šplíchal. Jeho návrh ale nebyl během zhruba dvou let projednán. O zrušení výhod usiluje i pražský magistrát. Nelíbí se mu, že pražský dopravní podnik tratí na jízdném ročně zhruba 1,3 milionu korun.

Soud už v roce 2007 rozhodl, že ustanovení o bezplatné dopravě se netýká soukromých dopravců. K soudu šla s kauzou společnost Student Agency, která musela zdarma přepravit tehdejšího europoslance Josefa Zieleniece a senátora Igora Petrova (oba SNK ED). Jejich záměrem tehdy bylo upozornit právě na nesmyslnost bezplatného cestování. Stát firma zažalovala o náhradu jízdného.

 

Související