Premiér Petr Nečas (ODS) chce zjistit, proč ministerstvo financí nyní prověřuje hospodaření části Úřadu vlády, především úsek odpovídající za nedávné české předsednictví EU. Nečas to řekl na tiskové konferenci po středečním jednání vlády. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se ale jedná o běžnou kontrolu, kterých chodí desítky za rok. Kalousek odmítl interpretaci, že by se jednalo o projev jeho sporů s ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS).

"Zjistím, prověřím, výsledky sdělím. Myslím, že není nezbytné to nafukovat," prohlásil předseda vlády.

Ministr Kalousek na úřad poslal hloubkovou kontrolu. Kontroloři mají podle informací HN jednoznačné zadání: zaměřit se na výdaje, které souvisely s českým předsednictvím Evropské unii. Tedy zjistit, zda sekce, kterou vedl Vondra, zbytečně nevyhazovala peníze z miliardového rozpočtu určeného předsednictví.

To, že prověrka cílí na Vondru, není náhoda. Současný ministr obrany má totiž s Kalouskem velké spory. Začaly tím, když Vondra řekl, že chce zakázat armádní nákupy přes prostředníky. Právě na takových obchodech v minulosti vydělávala společnost Omnipol, za kterou stojí Kalouskův blízký přítel Richard Háva.

Podle ministra financí se ale jedná o běžnou kontrolu hospodaření rozpočtových organizací a organizačních složek státu. "Dávat to do souvislosti s paranoickými představami některých pomlouvačů je váš problém, problém vašeho listu," odpověděl Kalousek na otázku HN na tiskové konferenci.

Ministr Vondra ve středu označil otázky HN, na které odpovídal, za "dosti návodné".

Indicií, že prověrka skutečně míří proti Vondrovi, je však dost. Kontrola se zaměřuje jen na roky 2007 až 2009. Přesně v té době byl Vondra vicepremiérem pro evropské záležitosti. Navíc, podle zdrojů HN chtěli úředníci vyrazit na kontrolu už dlouho. Svolení dostali až teď.

Zajímavé je i to, že prověrku dělá odbor rozpočtu, který spadá pod náměstka Martina Bartáka. Tedy pod muže, který o obchodech na obraně roky rozhodoval coby první náměstek a pak i ministr.

Související