O složení koalice, která by měla vést v příštích letech Prahu, se stále jedná. Vítězná TOP 09, druhá ODS a třetí ČSSD se zatím vzájemně navštěvují a diskutují o společných bodech ve svých programech. 

Hned zpočátku se ale projevily první komplikace. Zastupitelský klub občanských demokratů totiž jako předsedu zvolil dosluhujícího náměstka primátora Pavla Béma - Rudolfa Blažka.

Právě s jeho jménem se přitom někteří členové pražské organizace TOP 09 nejsou ochotni smířit. Současné vedení magistrátu považují kvůli mnoha skandálům za naprosto nepřijatelné.

Odbojnější topisté hovoří dokonce o tom, že tímto rozhodnutím se ODS jednoznačně přiklonila ke spolupráci s ČSSD.

"Stále jsou otevřeny všechny tři možnosti koalic," zdůraznil šéf pražské ODS Boris Šťastný a poznamenal, že všechny jsou stejně pravděpodobné.

V jednání o případné koalici ODS a ČSSD může jít ale o krok, kterým se strany snaží zvýšit svou cenu. S tímto spojenectvím nesouhlasí mimo jiné předseda ODS a premiér Petr Nečas. Proti této variantě se vyslovil také volební lídr sociálních demokratů v Praze Jiří Dienstbier mladší.

TOP 09 porazila ODS v Praze zhruba o sedm procent a v 63členném zastupitelstvu bude mít 26 mandátů. ODS jich získala 20, sociální demokraté 14 a komunisté tři.

Jak se jeví povolební vyjednávání lídrovi ODS na pražského primátora Bohuslavu Svobodovi? Nejen na to jste se ptali v online rozhovoru.

Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane doktore Svobodo! Můžete mi vysvětlit, proč jste souhlasil se jmenovaním pana Blažka jako vyjednavače ODS? Věřím, že jste pod velkým tlakem, ale pro většinu obyvatel Prahy je jeho osoba nepřijatelná, stejně jako koalice ODS s ČSSD. Nemyslím si, že by si toto nechali voliči obou stran líbit.Co takové nové volby v Praze (v návaznosti na případné žaloby ve věci rozděleni Prahy na volební obvody) ? To by ODS a ČSSD přišli o hodně hlasů... Navíc to může mít negativní dopad i na celostátní politiku. Děkuji vám za odpověď! Daniela
Bohuslav Svoboda
Dobrý den, jak už jsem dříve psal, pan Blažek je vyjednávačem kvůli svým zkušenostem a znalosti úřadu samotného. Politika je uměním možné, je o hledání kompromisu a není možné předem vylučovat možné partnery. Věřím, že pokud dojde ke změně uvnitř ODS, tak bude pro mnoho voličů stranou přijatelnější a já budu schopen dále prosazovat mnou připravované změny. Rozhodnutí soudu v současné době nechci předjímat. Nicméně chci poznamenat, že změna obvodů byla v souladu se zákonem o hlavním městě Praze. Ta změna se mohla nelíbit i mě, ale bohužel jsem to již nemohl zpětně ovlivnit. Do budoucna bych chtěl, aby počet volebních obvodů byl dopředu definován a tím pádem způsob volby v Praze standardní a vždy stejný. Toho lze docílit změnou zákona nebo dohodou zastupitelů města, která by byla závazné pro následující období. To je asi vše co bych k tomu dodal.
Čtenářský dotaz
Pane docente, je jistě velmi chválihodné, že chcete něco udělat s "kmotrovskou atmosférou" v pražské ODS. Není však větší škoda, že opouštíte kliniku, která za Vašeho vedení si získala dobré jméno v Praze i ve středočeském kraji?
Bohuslav Svoboda
Dobrý den, samozřejmě vnímám to, že moje pozice na klinice byla a je úspěšná. Mezi mé úspěchy patří i to, že jsem vychoval tým, který kvalitu kliniky a kvalitu operační léčby, je schopen udržet a dál rozvíjet. V žádném případě bych medicínu úplně neopustil, ponechal bych si klinický den, tak abych mohl mít s pracovištěm kontakt a ovlivňovat jeho další vývoj.
Čtenářský dotaz
Pane docente, sleduji dění v ODS a nemohu se zbavit dojmu, že tím, že TOP09 postavila v Praze Ing. Tůmu, kterému finančně o nic nejde (je za vodou) Vás dostala do role přikyvovacího pejska. Protože, buš zcela popřete ODS působení, jež bylo v Praze do Vašeho příchodu jak je svorně kritizují všichni, četně Z. Tůmy, nebo je budete hájit a tím se jen přidáte na stranu lidí, se kterými nelze pro jejich kombinovanou smyslovou vadu vést konstruktivní dialog (p.s. já jsem z ODS po mnoha letech odešel, když mi nevzdělanci v AUDI 8 jezdili na místní sněmy číst vzkazy panů Langra a Topolánka, že jen tito a nikdo jiný není pro ODS ten pravý, takže si se sjezdy KSČ moc nezadaly). Mohl by jste mi ještě prozradit, na co je MUDr. Šťastný odborník. Podle výsledku voleb asi ani na politiku ne, o medicíně nemluvě. Děkuji.
Bohuslav Svoboda
Dobrý den, velice Vám děkuji za Váš dotaz. Když se podívám na svá životní stanoviska, tak mohu říci, že jsem se nikdy nepoddal jakémukoliv tlaku a v situacích velmi obtížných jsem dokázal trvat na svých názorech. Řadu let jsem proto nemohl vykonávat své povolání, v takovém rozsahu na co jsem měl vědomosti a předpoklady. Rovněž si nemyslím, že by můj postoj popíral vše co se za poslední roky v Praze stalo. Vnímám mnoho dobrého co radnice udělala, ale zároveň říkám, že ODS a celá radnice potřebuje změnu, kterou chci zosobňovat. Nejde o popření všeho, ale o změnu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, Bude pro Vás velké zklamání, když se nakonec dohodne TOP 09 s ČSSD? A co říkáte na to, že jednání má vést Rudolf Blažek - myslel jsem, že lídr pro Prahu jste vy?!?! Nemyslíte, že tímhle tahem se ODS definitivně v Praze odkopala a ztrácí důvěru voličů ještě více?
Bohuslav Svoboda
Hezký den, rozhodně to pro mne nebude zklamáním o tom přeci politika je. Pracoval bych dále pro Pražany jako zastupitel a věnoval se hospodaření Prahy, podpoře vzdělávání a transparentnosti celého úřadu. K panu Blažkovi jsem se již několikrát vyjadřoval. S přáním hezkého dne B. Svoboda.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, je jasné, že: Pokud půjde ODS do koalice s TOP 09, bude primátor Zdeněk Tůma, pokud Blažek s Hulinským domluví koalici ČSSD a ODS budete to vy? Děkuji za odpověď
Bohuslav Svoboda
Dobrý den, kandidaturu na post primátora jsem vzal z toho důvodu, že jsem Prahu a vedení hl. m. chtěl změnit, jak ve vztahu k přístupu k lidem, tak k transparentnímu rozhodování. Z toho plyne, že pro tak zásadní změny musíte myslet na pozici nejvyšší tedy na primátora. Ano otevřeně říkám, že bych rád dělal pražského primátora, nicméně nikdy ne za každou cenu. Stanovil jsem si určité podmínky a říkám, že teď vidím svoje šance 50 na 50.
Čtenářský dotaz
Pane Svobodo, proč jste tak najednou otočil ohledně personálních změn? Chápu, že potřebujete někoho, kdo Vás uvede na magistrát, ale pan Blažek podle mne opravdu není tím pravým. Jak se zachováte, až se modří (Šťastný, Blažek, ...) a oranžoví klucí (Hulínský, Březina, ...) domluví, že jim to spolu klapalo a že si v rámci další oposmlouvy rozparcelují Prahu a rozdělí korýtka? Budete je podporovat nebo se přesunete do opozice?
Bohuslav Svoboda
Dobrý den, v žádném případě jsem neotočil. Nicméně pro koaliční vyjednávání je i důležitá osoba, která velmi detailně zná prostředí Magistrátu Prahy a je schopna vyjednávače detailně informovat o tom, zda to na čem se dohodli je reálné nebo naopak nereálné. To je hlavní důvod, ze kterého byl pan Blažek donominován do vyjednávacího týmu. Jeho pozice ve vedení zastupitelského klubu je časově omezena do 15. prosince tohoto roku.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Jak jste vnímal předvolební kampaň, otrávilo vás při ní něco?
Bohuslav Svoboda
Dobrý den, pro mne osobně byla volební kampaň velmi zajímavou a novou zkušeností. Nicméně trochu únavné bylo odpovídání na stále stejné dotazy, i když vím, že opakování je matka moudrosti.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, myslím, že by ODS měla využít svou, podle mě, poslední šanci, jak se očistit od své pověsti a svých stínů, vytvořit koalici s TOP 09 a panem Tůmou. Přijmutí personálních podmínek pana Tůmy je myslím zásadní. Výsledky voleb v Praze se mi zdají v tomto směru jednoznačné. Jste pro respektování tohoto vzkazu od voličů? Jaký na to máte názor? Děkuji
Čtenářský dotaz
Pokud se ODS nedohodne na koalici, budete pracovat v zastupitelstvu nebo se vzdáte mandátu a vrátíte se ke své lékařské praxi. Díky
Bohuslav Svoboda
Hezký den, pokud ODS nebude v koalici, tak budu pro Pražany pracovat v Zastupitelstvu Prahy. Chci se zaměřit na oblast vzdělávání, hospodaření a transparentnosti celého úřadu.
Čtenářský dotaz
Dobry den. Chtel bych se zeptat, jestli Vam neprijde divne jak se ted ODS s CSSD chytaji na radnici kolem ramen, aby zabranili panu Tumovi dostat se do kresla Primatora? Budi to az dojem, ze znej mate strach, aby neodhalil jak si tam CSSD s ODS pekne nakradla. Kdyz jde o prasule jdou stranicke bariery stranou. 1. Souhlasite stimto tvrzenim? 2. Nechcete byt konecne politikem, ktery se zapise do dejin, jako clovek vprve rade v politice myslici na lidi a koupi si tak nesmrtelnost? Dekuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, stále nemohu pochopit, jak se vážený člověk a odborník Vašeho formátu dá na politiku a ještě se stranou s tak pochybnou reputací?
Čtenářský dotaz
Kdy někdo z ODS vrátí tak 50% z nákladů, za které jste zakoupili nesmyslnou a nefunkční Opencard?
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane Sbobodo, 20let jsem volil ODS,ale v těchto volbách jsem poprvé hlas nedal.Pan Blažek a spol jsou nedůvěryhodní a vy to víte sám.Je smutné,že to nepochopili a chtějí svojí přítomností ODS úplně deklasovat.Jak se jich proboha zbavit?
Čtenářský dotaz
zeptal jste se nekuřáckého odborníka,jestli už mají rozpalcelované posty s Hulínským ve městkých firmách/PRE,DP,Kolektory a pod./
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pane docente, myslím, že díky Vašemu sympatickému vystupování řada voliču v Praze uvěřila, že i pražská ODS to myslím se změnou stylu vážně. Vítězství TOP9 nebylo tak výrazné. Jak se nyní cítite v situaci, kdy vše nasvědčuje tomu, že jste se stal pouze čistým vývěsním štítem pro nalákaní voličů a teď, kdy jsou karty rozdány, je možno štít odhodit? Myslím, že pokud to dopadne tak, jak naznačují jednání ODS a ČSSD, bude to velká rána pro snahy pana Nečase přesvědčit lidi o změně ODS. Jak se zachováte, pokud Praha skončí s koalicí ODS-ČSSD s pány Blažkem, atd...? Děkuji, přeji hodně štěstí ve Vašem úsilí
Čtenářský dotaz
Dobrý den, uzavřou koalici kmotři z ODS s kmotry z ČSSD ? Vy jim k tomu budete asistovat? Už máte vyhlédnuté místo v nějaké dozorčí radě? Hodně úspěchů, PM
Čtenářský dotaz
Dobry den, proc se clovek Vaseho formatu nepridal k pokrokove TOP09 panu Kalouska a Schwarzenberga a trapne paberkuje s odepsanou ODS?
Čtenářský dotaz
Vážrný pane docente, slyšel jsem, že ODS postoupila v jednání s ČSSD. Podle mého názoru může dát přednost koalici "opoziční smlouvě" pouze v zájmu etablovaných klik na magistrátu, tato koalice by šla přímo proti přání voličů a v dalších volbách by voliči poslali v Praze ODS definitivně k ledu. souhlasíte se mnou? Děkuji Jan
Čtenářský dotaz
Dobrý den, pořád nemohu pochopit, proč člověk Vašeho formátu jde do politiky a k tomu ještě se stranou s velmi pochybnou pověstí. Jenom ne proboha slova o tom, jak chcete něco změnit. To říkají všichni a jak to vypadá, vidíme všichni.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane docente, voliči bedlivě sledují každý krok koaličních vyjednávání a protože dali jasný signál, že nechtějí na radnici současnou mafii a korytáře,nebudou lhostejní, pokud se tým pod vedením pana Blažka pokusí zakormidlovat loď zpět do kalných vod. Jste si jistě vědom, že Váši osobu to může vtáhnout do hry v nevděčné roli. Jste stejně jako většina voličů přesvědčen o nutnosti zásadních personálních změn na magistrátu?
Čtenářský dotaz
Nestydíte se za váš trapný gerrymandering?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, rád bych se Vás zeptal na jednu maličkost/nemaličkost - jaký je Váš názor ohledně rozparcelování volebních obvodů v Praze za účelem zvýšení volebního zisku "velkých" stran? Vím, že jste u toho tehdy nebyl, leč byla to Vaše nynější strana, která změnu provedla. Díky za odpověď. Hezký den!
Čtenářský dotaz
Pane Svobodo, prosím Vás, udělejte všechno proto, aby nevznikla koalice ODS s CSSD. Děkuji..
Čtenářský dotaz
Dobrý den, velmi jsem uvítala Vaše předvolební vyjádření o budoucnosti pražského Trojmezí, protože se rozkládá prakticky před okny mého bytu. Mám se nyní bát, že budu koukat místo do zeleně do betonového sídliště ? Děkuji předem za odpověď ! Jitka
Čtenářský dotaz
Pane Svobodo,proč jste souhlasil s tím,aby ve vyjednávacím týmu byl P.Blažek-náměstek primátora,který buďto byl kompetentní atím odpovídá za pochybné kauzy,anebo nebyl kompetentní a nemá ve vašem týmu,který,jak jste sliboval,má prosazovat nový směr a styl vedení na Magistrátu? Má váš hlas nadále nějakou váhu,nejste jen figurkou? Děkuji za upřímnou odpověď.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane kolego, Je na čase se důrazně postavit za JUDr. Rudolfa Blažka, který již léta bojuje s p. Bémem, pro něhož korupce byla součástí profese primátora a to nehovořím o infekci drog v Praze, což je také jeho zásluha. To že JUDr. Blažka očerňují v novinách a médiích je také nejspíš zásluha pomstychtivého Béma. Teď se ukažte jaký jste leader. JUDr. Blažek nikdy nebyl kmotrem a vždy patřil k očistnému křídlu v ODS. Co s tím hodláte dělat ?
Čtenářský dotaz
Dobrý den, rád bych se zeptal,jestli Vám přijde normální uzavřeni koalice s CSSD? Nevolil jsem ODS prave kvuli lidem typu Blazek, Richter apod. a ted zjistuji, ze tam budou zase:-)!Do doby nez tam budou lide u kterych je minimalne podezrezni na korupci ODS volit nebudu, coz me mrzi. Volil jsem Vas do 18 let...Hezky den, DaJe
Bohuslav Svoboda
Vážený pane, chci být u všeho co bude odpovídat přání voličů a bude to pro Pražany smysluplné a posune to Prahu kupředu. Pro koaliční vyjednávání jsme si stanovil jednu zásadní podmínku, že pokud bude ODS členem Rady hl. m. Prahy, tak bez radních z předešlé éry. To je kategorický imperativ, ze kterého neslevím ani o milimetr.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jaké jsou hlavní tři oblasti, kterým byste se v pražském zastupitelstvu chtěl věnovat?
Bohuslav Svoboda
Vidím tři základní oblasti nebo úkoly, kterým bych se chtěl jako zvolený zástupce věnovat. 1. Praha musí udržet na uzdě veřejné finance, Praha dlouhodobě hospodaří vyrovnaně, splácí své historické závazky. Nicméně teď je potřeba tento rozumný trend v hospodaření udržet. 2. Prověřit všechny problematické smlouvy a vnitřními audity nalézt možná pochybení v systému zadávání veřejných zakázek a očistit, tak pověst hl. m. Prahy. 3. Zároveň se chci věnovat oblasti vzdělávání a podpory vysokých škol. Například podporou výstavby univerzitního kampusu.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane docente, studuji v Praze vysokou školu a mám zde už i trvalé bydliště, chci se zeptat, co plánujete pro pražské studenty? Máte v programu i nějakou podporu vysokých škol? Díky za odpověď.
Bohuslav Svoboda
Dobrý den, rád bych podpořil výstavbu chybějícího centrálního vysokoškolského kampusu v Praze s veškerým potřebným zázemím pro volný čas a mimoškolní aktivity studentů, například poskytnutím vhodného pozemku.
Čtenářský dotaz
Pane Svobodo, doufám, že neopustíte svůj slib očisty pražské ODS. Myslím, že volby ukázaly, kam by se ODS v Praze měla vydat. Vy pro mne představujete změnu a budu rád, pokud takových bude více. Jedině tak může ODS získat zpět svou pozici v Praze.
Bohuslav Svoboda
Myslím si, že jsem měl možnost v uplynulých měsících diskutovat o dalším směřování ODS, měl jsem možnost se seznámit s tím, jak sama sebe reflektuje, měl jsem možnost hovořit i s vedením celorepublikové ODS a jsem přesvědčen, že ta strana poznala své chyby a chce je napravit, že to není otázka líbivé tváře, protože tou já nejsem. Ale že je to otázka skutečné snahy po změně. Výsledky voleb nám paradoxně tu cestu ke změně výrazný způsobem otevřely a já jí chci využít. Pražská ODS potřebuje změnu a já chci svůj úkol očisty ODS dotáhnout do konce.
Čtenářský dotaz
Pane doktore, opravdu si myslíte, že pánové Blažek Richter a Klega jako potenciální členové Rady představují obměnu ODS?
Bohuslav Svoboda
Dobrý den, jak jsem napsal výše. Nedokážu si představit, že by Rada hl. m. Prahy byla složena z dřívějších členů. Právě kvůli mnou deklarované změně ODS si to nedokáži představit.
Čtenářský dotaz
Kdy někdo z ODS vrátí tak 50% z nákladů, za které jste zakoupili nesmyslnou a nefunkční Opencard? Postaráte se o to, aby se nekupovaly předražené věci?
Bohuslav Svoboda
Hezký den, pokud budu členem Rady hl. m. Prahy, tak bych rád celý projekt Opencard posunul výrazným směrem dopředu. Celý projekt dle mého názoru stagnuje a neposkytuje Pražanům dostatečný servis a komfort, který od něj všichni očekáváme. Za dalšího vedení radnice rozhodně podobné projekty už nebudou možné realizovat. Každý ví, že v projektu Opencard došlo k chybám, které jsou pro mne osobně neopakovatelné.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, necítíte se "odstrčený" ve chvíli, kdy za ODS vyjednává pan Blažek? U ČSSD zase hrozí "odstavení" Jiřího Dienstbiera - nebojíte se, že změna, kterou jste měl představovat, padne v niveč a Praze povládne ODS s ČSSD? Vzdal byste se v takovém případě mandátu?
Bohuslav Svoboda
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Necítím se odstrčený, protože se dál účastním všech vyjednávání. V případě, že by personální vývoj Magistrátu Prahy neodpovídal tomu co jsem deklaroval, stal bych se řadovým zastupitelem, vystoupil z klubu ODS a v případě koaličního uspořádání na radnici bych hlasoval podle svého přesvědčení.
Čtenářský dotaz
Tentýž dotaz jako p. Tůmovi: co vás "motivovalo" jít z váženého a společností oceňovaného povolání mezi politiky, tedy mezi společenskou spodinu - zloděje, lháře a tuneláře?
Bohuslav Svoboda
Dobrý den, bude to možná znít naivně, ale je to tak. Jediné co mě motivovalo byla touha po změně těch poměrů, který Vy sám uvádíte. Cítil jsem, že se tady otevírá určitý prostor pro změnu, no a já jsem ho chtěl využít.
Související