Mezi zdejšími zákonodárci je necelá pětina žen, ve vládě nesedí ani jedna jediná. Na řídicí posty se celkem dostává přes osm procent mužů, z žen se na nejvyšší místa propracují jen čtyři procenta Češek.

Hospodářské noviny se přesto nyní zaměřily pouze na ženy a přinášejí vlastní žebříček těch, které jsou v Česku nejvlivnější.

"Nejsem rychlá kometa"

Přední pozice mezi nimi obsadily ty, které jsou přímo či nepřímo spojeny s politikou. Na první místo vynesly nominace 22členné poroty předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou. Hlasy však nezískala jen díky reálné moci, která plyne z její nynější ústavou dané funkce. Body jí osobnosti z akademické sféry, kultury, médií i neziskových organizací, které HN do ankety přizvaly, dávaly i za styl jednání.

"Svým projevem, chováním a vystupováním kultivuje naši politickou sféru i veřejnou správu," uvedla například Zdenka Procházková, ředitelka Institutu pro místní správu. A že pověst vlivné ženy nezískala jen díky křeslu šéfky sněmovny si myslí i sama Němcová. "Tu funkci mám čtvrtý měsíc, myslím tedy, že je to spíše tím, že nejsem náhlá kometa, začala jsem od píky a lidé si mohli mé postoje ověřit," řekla ve středu Němcová.

Příčku za Němcovou obsadila jen s minimálním bodovým rozdílem prezidentova choť Livia Klausová. "Z pozice první dámy pozitivně ovlivňuje, byť nepřímo, řadu procesů ve všech oblastech politického i společenského života v Česku," ocenil ji ředitel Státní opery Oliver Dohányi.

Méně chvály ale porota měla pro třetí nejvlivnější ženu - nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. "Patří k nim bez ohledu na to, jestli je to dobře, nebo špatně," shrnul Marek Piliarik ze sdružení Věda žije! "Renatě Vesecké se povedlo mít vliv i na věci, na které by vliv mít neměla," upřesnila výhrady další členka poroty Klára Olexová, šéfredaktorka magazínu Marianne.

Vlivná rovná se známá

To, jestli tyto ženy skutečně ovlivňují život české společnosti nejvíce, je však těžko měřitelné. Socioložka Jiřina Šiklová upozorňuje, že vliv mají především známé osobnosti, což jsou dnes hlavně ty, které se objevují v masmédiích. "Lidé dnes nesledují osobnosti, jejich opravdové názory, ale jen mediální vystoupení," řekla Šiklová.

A podobně to vidí i politolog Daniel Kunštát. "Mediálně viditelné ženy, které často vstupují do veřejného prostoru, nemusejí být ty, které mají faktickou moc. Spíše to jsou ty, které mají formální funkce," vysvětluje. Jako příklad zmiňuje Evu Zmrazilovou z bankovní rady České národní banky. "Její vliv na chod společnosti je, troufnu si tvrdit, větší než třeba u Livie Klausové, jen se o něm tolik neví," dodal Kunštát.

Právě to, jak se o kom ví, je při obecně formulovaných anketních otázkách zřejmě klíčové. Když totiž HN sestavovaly žebříčky v rámci jednotlivých kategorií, v nichž hodnotily osobnosti z oboru, tak se v nominacích objevovaly i ne tak známá jména. Přestože se pak třeba nedostala na přední místa. V sekci charity to byla například Jana Hradílková, která se věnuje pomoci uprchlíkům nebo Milena Černá z Výboru dobré vůle. V kultuře zase bodovala Jana Zielinski, ředitelka přehlídky Designblok.

Úspěšné ženy máme raději

Česko v mezinárodním srovnání stále zůstává zemí, kde na vrcholných pozicích stále rozhodují hlavně muži. Když už tady ale žena prorazí, tak má podle všeho výhodu.

"V očích veřejnosti má pozitivní bonus. Aniž by se o ní cokoli bližšího vědělo, tak jí lidé více důvěřují," říká politolog Kunštát. "Každý tuší, že jí to dalo větší námahu než mužům. Ženy na vysokých pozicích jsou vlastně novinka," dodala Šiklová.

Nejvlivnější Češky podle ankety HN

Vítězky napříč kategoriemi:

1. Miroslava Němcová, předsedkyně sněmovny

2. Livia Klausová, první dáma

3. Renata Vesecká, nejvyšší státní zástupkyně

4. Eliška Wágnerová, místopředsed. Ústav. soudu

Olga Sommerová, filmová dokumentaristka

5. Helena Illnerová, fyzioložka a biochemička, bývalá předsedkyně AVČR

6. Dagmar Havlová, Nadace Vize 97

Blanka Říhová, imunoložka a mikrobioložka

Vladimíra Dvořáková, politoložka

Lucie Bílá, zpěvačka

Yvona Kreuzmannová, ředitelka festivalu Tanec Praha


Věda:

1. Eva Syková, ředitelka Ústavu experiment. medicíny Akademie věd ČR
2. Helena Illnerová
3. Stanislava Hronová, prorektorka VŠE

Politika, státní správa:

1. Renata Vesecká
2. Livia Klausová
3. Miroslava Němcová

Kultura, veřejné mínění:

1. Meda Mládková, sběratelka a mecenáška
2. Yvona Kreuzmannová
Eva Jiřičná, architektka
3. Olga Sommerová

Charita:

1. Tereza Maxová, Nadace Terezy Maxové
2. Dagmar Havlová,
Chantal Poullain, nadace Archa Chantal
Zuzana Baudyšová, nadace Naše dítě


Hodnotilo 22 osobností, které v jednotlivých oborech pracují nebo mají o působení žen obecný přehled. HN vyzvaly každého z porotců, ať nominuje tři nejvlivnější ženy ve svém oboru a pak tři, které považuje za nejvlivnější obecně. První dostala tři, druhá dva a třetí jeden bod.
Související