Index podnikatelského klimatu v Německu se v říjnu překvapivě zlepšil, zatímco ekonomové předpokládali, že se znovu zhorší. Ukázaly to výsledky šetření, které pravidelně provádí tamní institut Ifo. Jeho říjnový index vzrostl na 107,6 bodu, zatímco v září byl 106,8 bodu. Zlepšení je patrné hlavně meziročně, protože loni v říjnu byl index na 92 bodech.

"Ten růst je trochu nečekaný, já jsem počítal se stagnací," řekl ekonom finančního ústavu BHF Bank Gerd Hassel. "Je překvapivé a pozitivní, jak ten růst kontrastuje s odhady. To znamená, že oživení pokračuje. Maloobchodní sektor si vzal trochu oddechový čas, ale soukromá spotřeba si patrně vedla mnohem lépe," dodal.

Výsledek je lepší, než předpokládali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru předpovídali, že index klesne na 106,5 bodu. Ankety se přitom zúčastnilo 44 ekonomů. Ifo nejnovější průzkum provedl mezi zástupci zhruba 7000 firem po celém Německu.

Pomůže zpevnění jüanu

Ekonom Ifo Klaus Abberger řekl, že světovou ekonomiku ohrožuje napětí na měnových trzích. Pro německé podniky je podle něj problémem zpevňování kurzu eura. Zpevnit by měl naopak čínský jüan, což je podmínka k tomu, aby se nezhoršila nerovnováha světového obchodu.

Kurz eura po zveřejnění indexu vůči dolaru mírně zpevnil a dostal se na 1,3923 USD. Krátce předtím se pohyboval kolem 1,3903 USD. Ceny dluhopisů německé vlády se naopak vydaly dolů a klesly na denní minimu.

Zlepšil se také dílčí index podnikatelských podmínek, který vzrostl na 110,2 ze zářijové hodnoty 109,8 bodu, která byla po revizi o desetinu procentního bodu posunuta vzhůru. Před rokem byl tento index pouze na 87,3 bodu. Dílčí index podnikatelských očekávání vystoupil na 105,1 ze zářijové hodnoty 103,9 bodu a proti 96,8 bodu před rokem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru