Úřadující místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka se na jaře utká s Michalem Haškem, jihomoravským hejtmanem o post předsedy strany. Dvojité vítězství sociálních demokratů mu nahrává do karet.

V rozhovoru s HN také řekl, že v listopadu podpoří, aby širší vedení ČSSD potvrdilo, že nového předsedu vyberou všichni členové strany přímou volbou. Zatím jediným oficiálním vyzyvatelem je Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje a jeden z nejpopulárnějších politiků v ČR.

HN: Máte po těchto volbách blíž k postu předsedy ČSSD?
Situace se dramatickým způsobem nezměnila. Jsem rozhodnut pokračovat ve změnách, které se snažím na půdě ČSSD prosazovat, a pokračoval bych v takovém úsilí, i kdyby nedopadly volby pro sociální demokracii tak dobře, jak dopadly.

HN: Přesto, jak se volby odrazí v boji o vedení strany?
Výsledek voleb je důležitý hlavně pro sociální demokracii. Poprvé jsme vyhráli v komunálních volbách, zvítězili jsme v senátních volbách a to určitě uklidní situaci, usnadní to debatu uvnitř strany. A to aby byla více o programu, byla více koncepční a neřešily se tolik personální otázky.

HN: A vy jste posílil?
Pro mě to byla důležitá meta, které jsem se snažil dosáhnout. Šlo mi o to, aby sociální demokracie byla úspěšná navzdory velmi slabému volebnímu výsledku, kterého jsme dosáhli ve sněmovních volbách.

Mnohem důležitější ale je, že se nám daří získávat nové voliče, že jsme dokázali zapůsobit na městské voliče. Pro mě je ale klíčové, že sociální demokracie bude mít čas a klid na hlubokou programovou diskuzi, do které bychom zatáhli i osobnosti mimo stranu.

HN: Bude se příští předseda volit přímou volbou?
O tom rozhodnou naši delegáti na listopadovém jednání ústředního výkonného výboru. Já budu hlasovat pro.

HN: A váš odhad, jak to dopadne?
Připravili jsme podrobná pravidla pro přímou volbu tak, aby to sociální demokracie bez problémů zvládla. Mezi delegáty budou jistě příznivci i odpůrci. Myslím ale, že když by k přímé volbě došlo, že by to mohlo příští rok ČSSD pomoci.

HN: Volilo by se ve sportovní hale, jak to plánoval kdysi Jaroslav Tvrdík?
To už jsou věci, které patří do minulosti. V každém okrese by byla jedna až dvě volební místa, kde by členové sociální demokracie mohli odvolit. Nedělali bychom žádné monstrózní ani předražené akce.

HN: Vlastně by to bylo jako u senátních voleb.
Ten systém by byl v podstatě totožný s volbami do Senátu, jen by je organizovala sociální demokracie.

ČSSD v Praze se musí změnit

HN: Jak hodnotíte vývoj v Praze po komunálních volbách?
V Praze chtěli voliči změnu, a to platí. Sociální demokracie by se měla pokusit vytvořit takovou koalici, která by tyto změny umožňovala. Vychází možnost koalice ČSSD a TOP 09 a bude záležet na vyjednavačích, jestli bude důvěra k tomu, aby tato koalice vznikla. Já bych ji pokládal vzhledem k budoucnosti sociální demokracie za nejvíc nadějnou.

HN: A nevyděsila vás pak pražská ČSSD, která se minulý týden opřela do Jiřího Dienstbiera ml., který ostře hovoří proti velké koalici?
Ukazuje to, že změny, které jsme po sněmovních volbách zahájili v ČSSD, musí pokračovat. Naše politika se i na krajské a komunální úrovni musí více opírat o principy. Pražskou sociální demokracii podle mě ještě čeká vnitřní diskuze, protože by neměla být jednostranně vázána na pražskou ODS.

HN: Kdyby se náhodou potvrdily spekulace, že se pražská ČSSD domluví na vládě s ODS, vložilo by se do toho vedení strany?
Nevzpomínám si, že by v minulosti někdy vedení ČSSD řešilo nebo uzavíralo koalice po komunálních volbách. To spadá do autonomie místních organizací. Jiří Dienstbier se musí snažit přesvědčit kolegy v Praze, že jeho směr je ten správný. Aby pro svůj názor získal větší podporu, než v tuto chvíli má.

HN: Pro Dienstbiera ml. to ale může být těžké, když proti němu stojí nereformovaná pražská ČSSD.
Nikdo to nemá jednoduché. Ale platí, že pokud má ČSSD do budoucna uspět a mít ambici jednou vyhrát volby i v Praze, tak se musí změnit a nemůže být vazalem ODS.

HN: V pražské ČSSD se dokonce objevily tendence vyšoupnout Jiřího Dienstbiera ml. z vyjednávacího týmu.
Lídr by měl být automaticky členem vyjednávacího týmu. Nedovedu si představit, že by někdo navrhoval něco jako vyřadit lídra z vyjednávacího týmu. Zažili jsme v minulosti kauzu s Jaroslavem Foldynou v severních Čechách, což nám moc popularity nezískalo.

HN: Jak by ta změna uvnitř pražské ČSSD měla vypadat? Mělo by se vyměnit její vedení?
To je věc pražských sociálních demokratů, to oni se musí rozhodnout, jakou ČSSD chtějí v Praze mít.

HN: Koho byste rád viděl na postu předsedy Senátu?
V Senátu je celá řada osobností, které mohou zvládnout roli předsedy Senátu lépe než Přemysl Sobotka. Dohodli jsme se, že to bude autonomní rozhodnutí senátorského klubu.

HN: A nepromítne se do výběru kandidáta už vnitrostranický mocenský boj?
Předseda senátorského klubu Vícha nás informoval, že klub to chce v úterý rozhodnout velmi rychle. Našim voličům jistě udělá radost, že v čele Senátu bude sociální demokrat. Která osobnost to bude, určitě není nejdůležitější.

HN: Jméno mě asi neřeknete, ale máte aspoň favorita na předsedu či předsedkyni Senátu?
Mám dva až tři mírné favority, každý z nich by to byl schopen zvládnout.