Sociální demokraté mají po víkendu dost hlasů na to, aby do čela Senátu prosadili svého člověka. V úterý se rozhodne, kdo to bude. Favorité jsou dva - bývalý odborářský boss a dlouholetý senátor Milan Štěch, nebo čerstvě zvolený senátorský nováček, ale jinak politický matador a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

O něco blíž do čela horní komory má Štěch. Vyplývá to z průzkumu HN mezi členy senátorského klubu ČSSD. Ti se v úterý sejdou a budou o novém předsedovi Senátu hlasovat. Štěch má výhodu v tom, že je v Senátu už od roku 1996. A podporuje ho také úřadující předseda strany Bohuslav Sobotka. Škromach je zase v ČSSD "služebně" významnějším členem.

"Rozhodne celý klub, ale můj soukromý názor je, že by to měl být někdo, kdo dobře zná poměry v Senátu. Myslím, že prakticky nepřipadá v úvahu, aby to byl někdo z nováčků," řekl například senátor Vladimír Dryml.

"Osobně dávám největší šance Milanu Štěchovi. Je tu od počátku, má velké zkušenosti a ekonomický rozhled. Byl by dobrým předsedou Senátu,“ řekla místopředsedkyně senátorského klubu ČSSD Jiřina Rippelová.

Řada sociálnědemokratických senátorů nechtěla svůj názor přímo prozradit, ale z náznaků lze vyčíst, koho preferují. "Nechci zatím říkat svůj názor. Počkejte si na to, jak rozhodne celý klub. Mohu vám ale říct, že pan Štěch je opravdu vážný kandidát," uvedl například Jaromír Jermář.

Štěch ani Škromach nechtěli dopředu své šance příliš odhadovat. O něco víc si ale věří Štěch. "Podporu jsem v posledních dostal od mnoha svých kolegů, to zastírat nebudu,“ naznačil Štěch.

Škromach si je vědom nevýhody svého nováčkovství, nevzdává se ale. "Určitá nevýhoda to je. Na druhou stranu ale existují zkušenosti z politického života, které i tak mohu senátnímu klubu nabídnout,“ řekl Škromach.

V úvahách senátorů ČSSD se objevuje ještě jméno senátorky Aleny Gajdůškové. Mnoho šancí ale nemá.

Největší senátorský klub bude také rozhodovat, jestli pustí do vedení celé horní komory i zástupce konkurenčních stran a jaké. Když před čtyřmi lety získala většinu 41 senátora ODS, přenechala místo místopředsedy Senátu i sociálním demokratům. "Je to možnost, budeme jednat i o tom, jestli bude mít ODS a další strany nějaké zástupce ve vedení Senátu. Vyloučené to rozhodně není,“ uvedl Škromach.

Související