Devět dní po komunálních volbách se podařilo politikům uzavřít dohodu o obsazení magistrátu v 15 statutárních městech, v devíti zbývajících strany dosud nedospěly k dohodě. V pondělí byla podepsána koaliční smlouva na pardubickém magistrátu, jasno je zřejmě už také v Jihlavě. Jednání o koalici se blíží k závěru i v Karlových Varech, vyjednávání v Praze, Brně, Plzni či v Hradci Králové pokračují. Jasno je také v polovině bývalých okresních měst.

V Pardubicích bude mít koalice Sdružení pro Pardubice, ČSSD, sdružení Pardubáci a TOP 09 celkem 28 z 39 zastupitelů. ODS a KSČM budou v opozici. Koaliční subjekty si rozdělí místa primátora a náměstků, výjimkou je TOP 09, která bude mít pouze dva radní. Novinářům to řekla před pondělním podpisem koaliční smlouvy Štěpánka Fraňková, která vede Sdružení pro Pardubice a stane v čele města. Fraňková se kvůli funkci primátorky vzdá poslaneckého mandátu ve sněmovně.

O víkendu vyplynulo, že v Jihlavě utvoří koalici ČSSD, ODS a KDU-ČSL. V městské radě bude mít ČSSD a ODS pět křesel, lidovci jedno. ČTK to zjistila od zástupců stran, které se jednání zúčastnily, další podrobnosti by strany měly zveřejnit ve středu. Primátorem bude zřejmě opět Jaroslav Vymazal (ODS),v opozici zůstane vedle KSČM a TOP 09 také uskupení Krásná Jihlava. Dosud v Jihlavě vládla stejná koalice doplněná o Stranu zelených.

V Karlových Varech se zřejmě chýlí k závěru jednání o uzavření čtyřkoalice K20 ve složení Karlovarská občanská alternativa (KOA), TOP 09, ALTERNATIVA a hnutí O co jim jde?! Čtyřkoalice se dohodla na spolupráci už den po volbách, pak ale začal zastupitel TOP 09 Jaromír Schee jednání blokovat s tím, že se s názory některých stran nemůže ztotožnit. Dnes se Schee vzdal mandátu, a vzniku K20 tak už patrně nebude nic stát v cestě.

Povolební jednání pokračovala také v dalších městech. V Kroměříži se na koalici dohodla ČSSD, ODS a Volba pro Kroměříž, starostkou bude zřejmě Daniela Hebnarová z ODS. Sedmnáctitisícový Jičín povede koalice vítězné ODS s ČSSD a TOP 09 v čele s Martinem Pušem (ODS). Ve Znojmě v úterý podepíší koaliční smlouvu ČSSD, KDU-ČSL a Sdružení nestraníků, starostou se zřejmě stane Zbyšek Kaššai z ČSSD, ODS zůstane v opozici.

Radnici v České Třebové by měla vést koalice tvořená sdružením Nestraníci s podporou TOP 09, ČSSD a ODS, vedení města se tak téměř nezmění. DV pondělí večer by také měla být v Kolíně podepsána koaliční smlouva mezi Změnou pro Kolín, TOP 09 a Kolíňáky.

Otrokovickou radnici povede v následujících čtyřech letech koalice složená ze zastupitelů ČSSD, Nového Impulsu a Nezávislých, v Klatovech bude vládnout vítězná ODS s TOP 09 a SNK ED, do čela Litoměřic se postaví koalice ODS, ČSSD a Strana zelených.

V Praze může vládnout trojkoalice všech tří stran

V Českém Těšíně na Karvinsku by měla v příštích čtyřech letech vládnout koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL. Její vytvoření se však může zkomplikovat, protože komunální volby ve městě bude muset kvůli údajnému skupování volebních hlasů řešit soud.

Naopak zkrachovala povolební jednání v Prachaticích, kde se počítalo se vznikem středopravé koalice v čele se SNK Pro Prachatice. Dohoda měla být podle lídra SNK Roberta Zemana uzavřena v neděli, ODS ale oproti předjednanému konceptu chtěla post starosty a lidovci trvali na postu místostarosty.

Zatím se stále neví, kdo bude vládnout magistrátu v Praze. Vítězná TOP 09 by mohla sestavit koalici s ODS či ČSSD, stejně tak by mohla vzniknout i velká koalice ODS a ČSSD, případně trojkoalice všech tří stran.

Související