Bylo před volbami a ta výzva měla zachránit pošramocené jméno pražské ČSSD. Dejte své milionové odměny z městských firem na charitu, vyzval tehdy spolustraníky šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Jenže volební lístky jsou sečteny a dotyční pražští socialisté o vracení peněz nechtějí ani slyšet.

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský navíc dluží už více než tři týdny odpovědi na otázky HN pídící se po jeho oficiálních příjmech z městských firem. Politik, který léta udržuje nadstandardní vztahy s řadou regionálních a politických novinářů, náhle oněměl.

Nereagoval ani na e-mailové zprávy, ani na esemesky. Nezvedal telefon. Vydal jen tiskové prohlášení, že si za poslední volební období přišel pouze na 12,3 milionu korun. Podle výpočtů HN však získal 18,9 milionu korun.

Odpovídat nechtěl ani v úterý na půdě parlamentu, kde jej reportér HN zastihl. "Já s vámi nebudu hovořit," řekl a snažil se spěšně opustit kuloáry.

 


HN: Počkejte, já jsem vám poslal otázky a myslím, že by bylo korektní na ně odpovědět.
Odpověděl jsem. Máte v mailu odpověď. (Hulinský odpověděl, že neodpoví, pozn. red.). Komu jsem dal na dobročinnost, jakým způsobem, to se dozvíte řádně z mého majetkového přiznání, které odevzdám tady v parlamentu. Pana Sobotku o tom budu informovat. Je na něm, jestli vás o tom bude chtít informovat osobně. Mě by to překvapilo, ale po tom, co jste udělali, nemám co říct.

HN: Dobře. A k aféře Miroslava Pocheho: zůstane zastupitelem?
Já se omlouvám, ale s vámi hovořit nebudu po tom, co jste provedli. To bylo vysoce nekorektní.

HN: Proč to bylo nekorektní? Já jsem vás žádal několik dní dopředu, abyste zveřejnil svoje příjmy. To jste neučinil. Navíc jsem vám psal textovou zprávu, že pokud své příjmy nezveřejníte, budeme je muset spočítat sami.
Nevadí. Klidně to můžete spočítat, jak chcete. Klidně můžete zaúčtovat platy managementu do odměn. To je váš zájem.

HN: Ne. Můj zájem je dostat ta oficiální čísla. Proto jsem vás žádal několik dní dopředu, to víme oba dva, a i pak jsem znova žádal vaše daňové přiznání.
Správná čísla má Mladá fronta Dnes, která ta daňová přiznání má.

HN: Ne. Mladé frontě Dnes jste daňová přiznání neukázal. Viděl jsem, co jste jim poslal, a to je pouze papír s nějakými čísly. Já jsem proto žádal daňová přiznání, abychom mohli říct, která čísla platí. Navíc: čísla, která uvádíte, nesedí. Buď jsou chyby ve výročních zprávách, nebo jsou chybná vaše čísla.
Mé majetkové přiznání je naprosto v pořádku, protože jako... protože není možné, aby v pořádku nebylo. V souladu se zákonem budete vidět úplně všechno. Budete vidět, co jsem dal, komu jsem dal, co jsem bral. Jsem poslanec, veřejný činitel, takže...

HN: Takže až za rok...
Budete to mít v souladu se zákonem jako u ostatních. Akorát že jiným médiím to dám pravděpodobně dřív, aby to měla rychleji než Hospodářské noviny.

 

Kolik loni inkasovali pražští zastupitelé ČSSD z městských firem?

Pražští socialisté coby opoziční zastupitelé inkasovali miliony korun z městských podniků. Jejich šéf Bohuslav Sobotka je před volbami vyzval, aby peníze poslali na charitu. Kdo z nich už výzvu stranického šéfa vyslyšel?

Jan Slezák
Proč bych měl něco dávat na veřejně prospěšné účely? Celkem bral: 1 698 899 Kč.

Karel Březina
Neodpověděl na dotazy HN. Celkem: cca 1 151 000 Kč.

František Adámek
Mám takový pokyn, abych se k tomu vůbec nevyjadřoval. Celkem: 750 000 Kč.

Karel Klíma
Věnoval jsem letos tři sta tisíc korun straně jako dar. Celkem bral: 230 450 Kč.

Antonín Weinert
Já o té výzvě ani nevím, takže těžko na ni můžu reagovat. Celkem: 232 560 Kč.

Miloslav Ludvík
Neodpověděl na otázky HN. Celkem bral: 411 428 Kč.

Petr Hulinský
Komu jsem dal na dobročinnost, to se dozvíte řádně z mého majetkového přiznání. Celkem: 6 732 550 Kč.

Daniel Hodek
Po poradě s kolegy s tím v zásadě problém nemám. Celkem: 234 790 Kč.

Jan Choděra
HN se ho nepodařilo zastihnout. Celkem bral: 469 800 Kč.

Miroslav Poche
Neodpověděl na otázky HN. Celkem bral: 1 678 500 Kč.

Související