Prezident Václav Klaus ve středu udělil milosti osmi lidem, ve většině případů ho k tomu vedly humanitární důvody, sdělil ČTK Hrad. Klaus například prominul podmíněný trest bývalé ředitelce hospicové péče na Vysočině Ivě Kondýskové za to, že nezákonně podala umírající pacientce s bolestmi léky na utišení. Mezi omilostněnými jsou i Vietnamka, které prezident zahladil odsouzení za porušování práv k ochranné známce, a stoupenec běloruské opozice, jemuž prominul vyhoštění.

Bělorusovi Sjarheji Naprejenkovi Klaus prominul dva tresty vyhoštění za neoprávněný pobyt v ČR. Bělorus do Česka původně přicestoval legálně, jiné trestné činnosti se nedopustil. "Prezident přihlédl k tomu, že jmenovanému by v případě vyhoštění do Běloruska hrozilo pronásledování z politických důvodů," uvedl Hrad.

Vyhrožoval sebevraždou skokem z komína

Žádost o milost podpořila česká pobočka organizace Amnesty International, která se věnuje dodržování lidských práv po světě. Právní zástupce muže Jiří Špelda ČTK řekl, že muž je aktivním sympatizantem běloruských opozičních stran a byl kvůli tomu doma zadržován. V Česku žádal o azyl, shodou náhod ale vypadl ze schvalovací procedury, tudíž mu byl nařízen odjezd. On to podle právníka ze strachu z represe nerespektoval a v Hradci Králové vyhrožoval sebevraždou skokem z komína. Nyní znovu žádá o azyl.

U Kondýskové prezident přihlédl k jejímu dosavadnímu řádnému a společnosti prospěšnému životu. Podle informací z února ze serveru iDnes.cz ji jihlavský soud odsoudil k devíti měsícům podmíněně a zákazu práce s léky na dva roky. Kondýsková se v červnu 2008 rozhodla pomoci těžce nemocné pacientce lékem Sevredol. Pacientku z Jihlavy, která byla po operaci nádoru, sužovaly velké bolesti.

Kondýsková si opiát schovala z předchozí léčby jiného pacienta. Soudce nezpochybnil lidské důvody, které Kondýsková měla pro podání opiátu. Problém však viděl nejen v samotném podání léku, ale také v tom, že ošetřovatelka nechala krabičky Sevredolu rodině dále k dispozici. Kauza vyvolala debatu o péči o dlouhodobě nemocné trpící velkými bolestmi.

Dále Klaus prominul podmíněný trest Vietnamce Nguyen Thi Ha za porušování práv k ochranné známce, obchodnímu jménu a chráněnému označení původu. Danielu Kupkovi prominul prezident trest odnětí svobody kvůli zanedbání povinné výživy, trest odnětí svobody kvůli stejnému činu prominul také Martině Veselé.

Klaudii Lakatošové prominul Klaus vězení uložené za krádež a neoprávněné držení platební karty. Michaele Manhartové Klaus zahladil odsouzení za trestný čin úvěrového podvodu. Dominiku Scavinovi prominul zbytek trestu odnětí svobody uloženého za ublížení na zdraví při dopravní nehodě.

Související