Sněmovna schválila v prvním čtení základní parametry návrhu státního rozpočtu pro příští rok. Schodek má proti letošnímu roku klesnout téměř o 28 miliard na 135 miliard korun.

Opozice předlohu v dlouhé debatě kritizovala. Diskuse k návrhu rozpočtu trvala déle než pět hodin. Pro rozpočet hlasovali podle očekávání koaliční poslanci, opoziční byli proti. Pokud by sněmovna nestihla rozpočet schválit do konce roku, hrozilo by rozpočtové provizorium.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prohlásil, že jeho strana sice návrh nepodpoří, ale nebude zdržovat jeho projednávání. "Je to jeden z nejhorších zákonů o státním rozpočtu, který jsme tady měli. Má třetí největší schodek v historii země, a v tuhle chvíli je to rozpočet, u kterého předpokládáme negativní vliv na hospodářský růst v roce 2011," komentoval návrh rozpočtu.

Nepřekročitelný schodek

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zdůraznil, že vláda neměla šanci za krátký čas od svého nástupu provést systémové změny.

"Rozpočet je sestaven jen na základě změn některých parametrů. Kdyby kabinet neprovedl nic, schodek by činil 6,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP) a překračoval by 200 miliard korun," řekl Kalousek.

Navrhovaný schodek 135 miliard korun (4,6 procenta HDP) je podle ministra financí nepřekročitelný. Pokud by se státní příjmy vyvíjely lépe, než se očekává, budou použity na snížení deficitu. "Pokud by příjmy byly nižší, vláda by snížila výdaje," zdůraznil Kalousek.

Premiér Petr Nečas (ODS) upozornil na to, že deficit rozpočtu má výrazný strukturální charakter a pokud se nezmění, bude se ČR zadlužovat i v dobách růstu.

Po schválení úsporných zákonů musí vláda přijít s hlubokými strukturálními reformami na výdajové straně rozpočtu. "Dlouhodobá konsolidace veřejných financích je možná pouze cestou reforem," prohlásil Nečas.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek označil na předloženém rozpočtu za jedinou pozitivní věc to, že mohl být sestaven ještě hůř. "Vláda nepodporuje zdravý růst země," prohlásil s tím, že vláda se jen drží dogmat neoliberální teorie a nedokáže se ani vypořádat s korupcí.

Na Nečasovy argumenty reagoval například tím, že pozici ČR jako jedné z nejméně zadlužených ekonomik světa nemůže nikdo zpochybňovat. Řekl také, že pro rozpočet, který jde proti lidem této země, hlasovat nebude.

To, že se odhad příjmů opírá o ještě neschválené zákony, vadí například poslanci Jiřímu Dolejšovi (KSČM). Ostatní údaje se podle jeho názoru opírají o špatnou prognózu. Domnívá se, že kvůli nižšímu růstu ekonomiky přijde stát na příjmech rozpočtu o zhruba 15 miliard korun.

Středeční hlasování ještě neznamená, že poslanci rozpočet již schválili. Nyní ho teprve dostanou k projednání jednotlivé výbory. Závěrečné hlasování se má odehrát až v půlce prosince.