I čtvrteční události v hlavním městě napovídají, jaký názor a vztah chová Monarchistická strana k modernímu Českému státu. Jejich odpor k nynějšímu státnímu zřízení vygradoval čtvrteční odpoledne v Den vzniku samostatného Československa.

Krátce po 14:30 zahájili monarchisté pochod Prahou

Odpoledne se zhruba stovka monarchistů sešla v horní části Václavského náměstí. Na transparentech nesli nápisy jako "Monarchie je moderní a evropská!", "Více noblesy do české politiky" či "Český stát nevznikl v roce 1918!" a vyobrazení Karla IV., posledního českého krále Karla I. a dalších osobností českých dějin. Účastníci akce mimo jiné vyslechli císařskou hymnu.

Průvod v čele s trubači hrajícími fanfáry a několika lidmi v dobovém oblečení se vydal z Václavského náměstí přes náměstí Republiky na Křižovnické náměstí

Předseda Koruny české Václav Srb se nevyhnul ani kritice československých legionářů, když ve svém projevu prohlásil, že pouze pět procent českých vojáků nedodrželo přísahu císaři a přeběhlo k nepříteli. Přesto byli tito legionáři v pozdějším období glorifikováni, zatímco podíl českých vojáků na vojenských akcích Rakouska-Uherska byl po léta zamlčován.

Monarchistická strana - za Radeckého pochod Prahou

Přesně po roce ve čtvrtek také Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska znovu uspořádala setkání na podporu návratu pomníku maršála Radeckého na jeho místo na pražském Malostranském náměstí. Bronzový empírový pomník jednoho z nejvýznamnějších českých vojevůdců tam byl postaven v roce 1858. V roce 1918 pomník vojevůdce sloužícího rakouskému císařství z politických důvodů zakryli a o rok později sňalit z podstavce a uložili v Lapidáriu Národního muzea.

"Nebylo by to vítězství nějakého zpátečnictví, ale vítězství kultury nad nekulturou," řekl na dnešním setkání monarchistů na Malostranském náměstí Srb. Záležitostí se zabývá i magistrát.

Na místě, kde stával pomník Radeckého, který se stal v období vzniku Československa nepohodlným kvůli své celoživotní loajalitě k habsburské monarchii, se sešly zhruba dvě desítky lidí s transparentem a historickou vlajkou. Po krátkém setkání se vydali rozdávat kolemjdoucím plakáty informující o postavě maršála Radeckého.

"Zavrhovat a skrývat pomníky či zásluhy významných příslušníků našeho národa jen z pomíjivých politických důvodů považujeme za nemravné jednání a za národní sebepoškozování," uvedl Srb. Dodal, že příznivci Radeckého se vytrvale budou scházet každý rok, dokud nebude jeho socha zpět na Malostranském náměstí.