Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) tvrdí, že jejich postoje vůči Evropské unii jsou jednotné. Jejich společné prohlášení v sobotu ČTK poskytl vládní mluvčí Martin Kupka.

Před evropským summitem se přitom oba politici dostali kvůli unii do mírné slovní rozepře. Schwarzenberg si postěžoval, že ho Nečas neinformoval o své debatě s prezidentem Václavem Klausem o unijních tématech. Nečas reagoval, že ministr zahraničí nemusí vědět všechno.

"V případě poslední Evropské rady jsme na vládní úrovni formulovali společné postoje velmi zevrubně. Šlo o aktuální ekonomické a politické otázky, které významně ovlivní další fungování EU," napsali v prohlášení premiér a ministr zahraničí. Pokud by Nečas nebo Schwarzenberg měli významný argument pro změnu české pozice, prý by ho při společných jednáních řekli.

"Přípravě pozice pro poslední Evropskou radu jsme věnovali velký prostor při jednání vlády, při diskusi v příslušném sněmovním výboru i v Senátu," dodali ministerský předseda a ministr zahraničí.

"Schwarzenberg nemusí vědět všechno"

Nečas se před summitem, který se konal ve čtvrtek a v pátek v Bruselu, sešel s Klausem a o unijních tématech debatovali. Na summitu se jednalo zejména o postupu vůči předluženým zemím sedmadvacítky. Schwarzenberg poukázal na to, že nemá ponětí, o čem se premiér s prezidentem radili.

"Je na mně a na panu prezidentovi, co si řekneme, a nemáme ani žádnou sebemenší formální nebo neformální povinnost to komukoliv jinému říkat," reagoval v rozhovoru pro Českou televizi během letu na summit ve čtvrtek Nečas.

EU se na summitu dohodla na tom, že je nutné zavést nový mechanismus pro záchranu zemí, které by se dostaly do podobných problémů, jaké v nedávné době postihly silně zadlužené Řecko. O konkrétní podobě nástroje ale unijní lídři prý nehovořili. Bude nyní na Evropské komisi, aby do prosincového summitu přišla s konkrétními návrhy. Otevřená zůstala otázka možnosti odebrání hlasovacích práv případným rozpočtovým hříšníkům, což prosazuje Německo.

Politici se na summitu přeli o záměr zvýšit rozpočet EU o šest procent. Česká republika s tím nesouhlasí.

Související