Antimonopolní úřad zrušil losování u zakázky na opravu armádního letiště v Čáslavi za asi 70 milionů korun. Ministerstvu obrany navíc uložil uhradit náklady řízení třicet tisíc korun. Stavební firmy byly losovány z neprůhledných beden a vylosované lístky byly delší než ostatní.

Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ministerstvo nedokázalo jasně vyloučit to, že při losování nemanipulovalo s nabídkami společností. O rozhodnutí ÚOHS informoval server Aktuálně.cz.

Špatně přeložené lístky

Losováním měl být omezený počet zájemců o armádní zakázku na opravu vzletové a přistávací dráhy a stojánky čáslavského letiště. Losovalo se 21. dubna 2010, ze sedmi zájemců byly losováním vybrané dvě firmy, které mohly podat nabídku. Mezi neúspěšnými se ocitla i společnost Skanska, která si později na postup ministerstva na ÚOHS stěžovala. Úřad jí dal zapravdu.

"Úřad při zkoumání losovacího zařízení a losovacích lístků zjistil, že u dvou z použitých losovacích lístků, konkrétně u zájemců označených č. 4 a č. 7, nebylo přeložení na polovinu provedeno řádně jako u zbylých losovacích lístků, ale tak, že jedna strana losovacího lístku byla delší, čímž byly tyto dva lístky na dotek znatelně odlišené od ostatních," uvádí v rozhodnutí antimonopolní úřad. Právě odlišené lístky byly vylosovány a tito uchazeči byli v dalším průběhu zadávacího řízení vyzváni k podání nabídek.

Ministerstvo: Vše bylo korektní

Lidé z ministerstva, kteří o zakázce rozhodovali, jsou přesvědčeni, že postupovali korektně. "Dodrželi jsme zásady rovného zacházení, transparentnosti a zákazu diskriminace," cituje Aktuálně.cz zástupce ministerstva.

Asi nejznámější případ zakázky, kde vznikly pochybnosti o regulérnosti losování, je výběr účastníků tendru na stavbu sportovní haly v Karlových Varech. Antimonopolní úřad za postup městu uložil pokutu půl milionu korun, což Nejvyšší správní soud posléze potvrdil.

Karlovarská losovačka se v Česku stala pojmem. Záběry ze sporného losování viděly na webu youtube.com desetitisíce lidí. Dvouapůlminutový snímek dokazuje, že organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji. Losující to komentoval tak, že jsou lístky slepené, a nemůže je proto v osudí oddělit. Všemu přihlížela notářka, kterou mužovo počínání rozesmálo.

Související