Ode dneška musí řidiči na označených úsecích silnic a dálnic povinně používat zimní pneumatiky. Značka zimní výbava bude letos mezi Mirošovicemi a Kývalkou na dálnici D1, tedy mezi 21. a 182. kilometrem, na jiných dálnicích se neobjeví. Vedle toho se motoristé se značkou setkají na několika desítkách převážně horských silnic. Povinnost platí do konce března příštího roku.

Loni byla zimní výbava povinná na D1 mezi 66. a 162. km v úseku Loket-Velká Bíteš.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karla Hanzelky smí řidič na označeném úseku pokračovat v jízdě jen tehdy, pokud má na všech kolech vozidla zimní pneumatiku s minimální hloubkou hlavních dezénových drážek alespoň čtyři milimetry. V případě neuposlechnutí mu v blokovém řízení hrozí pokuta až 2000 Kč, ve správním až 2500 Kč. V obou případech to znamená jeden bod do bodového hodnocení řidiče.

V legislativním procesu je nyní návrh novely zákona, který má zavést povinné užití zimních pneumatik podle německého či slovenského modelu. Řidič by poté měl povinnost užít zimní pneumatiky vždy, když to povětrnostní podmínky vyžadují.

Podle údajů ministerstva dopravy se za posledních 20 let přístup řidičů k používání zimních pneumatik značně zlepšil a kdo má vozidlo celoročně v provozu, zpravidla zimní pneumatiky má. Nasvědčuje tomu i statistika prodeje nových pneumatik, kdy prodej letních a zimních je zcela vyvážený. Přezouvá 70 až 80 procent motoristů.

Podle aktuálního průzkumu internetového obchodu Pneumatiky.cz, který analyzoval počet přezutých pneumatik trvale uskladněných v pneuservisech, zatím nepřezulo zimní pneumatiky 47 procent řidičů. Češi prý totiž s výměnou pneumatik vyčkávají až na zhoršení klimatických podmínek. Největší zájem o přezutí registrují pneuservisy tradičně s příchodem prvního sněžení.

Související