V operaci proti drogovým laboratořím jsme sehráli jen roli informátorů a návrat našich vojenských sil do Afghánistánu je vyloučen, sdělil v pondělí novinářům ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Reagoval tak na spekulace, že by se do hornaté asijské země po více než dvaceti letech vrátit ruská armáda.

„Vzhledem k tomu, že se tyto spekulace objevily po provedení operace na zničení drogových laboratoří, je patrné, že mají darebné cíle... Dokonce v nich cítím jakýsi provokační charakter,“ prohlásil šéf diplomatického sboru po setkání se svým německým protějškem.

Jen jsme předali informaci

„Naše vojska se nevrátí ani nevstoupí do Afghánistánu. To je naše pevná a neměnná pozice,“ zdůraznil ministr a dodal, že návrat „je plně, na sto procent vyloučen“.

Spekulace o tom, že by se Rusko mohlo vojensky vrátit do země, kde bojovalo až do roku 1989, se objevily koncem minulého týdne. Inspirací jim byla ruská účast na čtvrtečním zásahu proti výrobnám drog na afghánsko-pákistánském pomezí.

Při společné akci Američanů, Afghánců a Rusů byly zlikvidovány zásoby heroinu a morfia za čtvrt miliardy dolarů (téměř 4,4 miliardy korun), zničena byla víc než tuna narkotik. Šéf protidrogové služby Viktor Ivanov už v pátek informoval, že do akce bylo nasazeno sedmdesát protidrogových agentů s podporou bojových vrtulníků.

„Naše role byla jen a výhradně v předání informace, které pomohla odhalit umístění laboratoře,“ popsal naproti tomu v pondělí zásah Lavrov.

Podle svých slov věří, že tento druh spolupráce především s ministerstvem vnitra Afghánistánu bude pokračovat.
Celý zásah však kritizoval afghánský prezident Hamíd Karzáí, který ji označil za „narušení afghánské suverenity a mezinárodního práva“. Podle ruského tisku ale nebyla Karzáího kritika ve skutečnosti určena Rusku, nýbrž USA a NATO.