Ministerstvo financí očekává, že deficit veřejných financí v letošním roce dosáhne 5,1 procenta hrubého domácího produktu. Cílem vlády pro letošek přitom bylo 5,3 procenta. Vyplývá to z Fiskálního výhledu ministerstva financí zveřejněného v pondělí.

Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici. Loni deficit stoupl na 5,8 procenta HDP z předloňských 2,72 procenta.

Zlepšení letošního výsledku je podle MF dosaženo díky získaným prémiím z vydaných dluhopisů, což se v obdobném rozsahu nebude v příštích letech opakovat. "Protože se nejedná o udržitelný strukturální vliv, nepočítáme, z opatrnostních důvodů, s rozvazováním doposud zavázaných výdajů na tento rok," uvádí materiál MF.

Deficit veřejných financí, podle oficiální terminologie deficit vládních institucí nebo deficit vládního sektoru, by v roce 2011 podle plánů MF měl klesnout na 4,6 procenta HDP, v roce 2012 na 3,5 procenta a v roce 2013 na 2,9 procenta. Kolem roku 2016 by chtěla mít vláda veřejné finance vyrovnané.

Rozpočtový schodek v říjnu klesl, školy dostaly zaplaceno již v září

Schodek státního rozpočtu ke konci října klesl na 96,7 miliardy korun ze zářijových 99,6 miliardy korun. Informovalo o tom v tiskové zprávě v pondělí ministerstvo financí. Loni za stejné období vykázal státní rozpočet deficit 138,1 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 162,9 miliardy korun a podle nedávného vyjádření MF bude schodek letos dodržen.

V samotném říjnu skončilo hospodaření státu s přebytkem 2,8 miliardy korun, zatímco loni v říjnu měl rozpočet schodek téměř 51 miliard korun. Výsledek rozpočtu ke konci října podle MF ovlivnily nižší výdaje, což souvisí mimo jiné i s převodem zálohy obcím a krajům na přímé náklady škol na čtvrté čtvrtletí. Letos se totiž tato platba uskutečnila již v září, zatímco loni až v říjnu.

Celkové výdaje státu v meziročním srovnání klesly ke konci října o 16,7 miliardy korun na 931,2 miliardy korun. Příjmy rozpočtu ke konci října stouply meziročně o skoro 25 miliard korun na 834,5 miliardy korun.

Na pojistném na sociální zabezpečení stát vybral 292,4 miliardy korun, meziročně o zhruba procento více. Plány letos počítají s růstem o 5,5 procenta.

Vláda v červenci mimo jiné i proto schválila úspory v letošním rozpočtu, které mají za cíl udržet deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Výdaje státu totiž mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun. Ministerstva tak mají vládou zavázány výdaje za dalších 10,2 miliardy korun. Již na počátku roku jim vláda zavázala výdaje za šest miliard Kč.

Sílící ekonomika začíná plnit státní kasu, komentuje aktuální čísla Pavel Sobíšek, analytik UniCredit Bank.

Meziroční zrychlování daňových výběrů je patrné u spotřebních daní a DPH, tedy nepřímých daní, které reagují na změny výkonu ekonomiky nejrychleji. K obratu ale dochází i ve výběru sociálního pojistného, a to díky mírnému vzestupu zaměstnanosti.

Na snížení schodku proti minulému měsíci se podepsala také výdajová strana státního rozpočtu, kde došlo k přechodnému zpomalení investičních výdajů. Celkově lze soudit, že díky zlepšení v příjmech nebude plánovaná výše deficitu letos překročena, píše Sobíšek.