Co vše vláda schválila v "legislativní nouzi"

- Zpětné zdanění stavebního spoření

- Zdanění úroků ze vkladů na stavební spoření

- Výrazné omezení porodného jen na nejchudší rodiny s dětmi

- Snížení čtyřleté rodičovské dovolené

- Zrušení sociálního příplatku pro nejchudší rodiny s dětmi

- Snížení příspěvku handicapovaným s nejlehčím stupněm postižení

- Zachování stropu na zdravotní a sociální pojištění na šestinásobku průměrné mzdy

- Zdanění výsluh pro vojáky a policisty

- Zachování nemocenského pojištění pro firmy, které jinak klesne o 0,9 procenta

- Zvýšení daně z příjmu (100 kč na povodně) 

Kabinet premiéra Petra Nečase podle předpokladů uspěl se svou snahou stlačit plánovaný rozpočet na příští rok tak, aby skončil schodkem „jen“ 135 miliard korun.

Po téměř devíti hodinách jednání včera tři vládní strany i přes odpor levice protlačily novely čtyř zákonů (v oblasti práce a sociálních věcí, o sdružování v politických stranách a hnutích, o státní podpoře stavebního spoření a o daních z příjmu), které mají ušetřit státní kase více než čtyřicet miliard korun.

Vláda změny prohlasovala i přes odpor ČSSD a KSČM ve zrychleném režimu legislativní nouze. Sociální demokraté ještě před začátkem hlasování oznámili, že tento postup napadnou u Ústavního soudu, KSČM se hlasování vůbec nezúčastnila.

Koalice kvůli novelám požádala o svolání mimořádné schůze, která začala v 16 hodin. Sociální demokraté totiž jednání o vládních škrtech blokovali a hádali se s vládou, zda lze změny řešit v legislativní nouzi během stávající schůze.

Sněmovna, v níž mají pohodlnou většinu zástupci vládních stran, se na žádost premiéra Nečase navíc usnesla, že bude jednat dokud neskončí – a tedy případně i po půlnoci. To však nakonec nebylo potřeba. Poslední změnu poslanci odhlasovali hodinu a dvanáct minut před ní. Po zdlouhavém protahování a několika pauzách se jednání zrychlilo a změny druhých dvou zákonů zvládli poslanci projednat za necelou hodinu.

Sněmovna tak v úterý schválila jak zdanění stavebního spoření, které sníží státní příspěvek na polovinu, tak pětiprocentní snížení příspěvků politickým stranám či zvýšení daně z příjmu o tzv. povodňovou stokorunu. Největší škrty však budou v sociální oblasti, které přinesou úspory za více než dvacet miliard korun – jako například snížení nemocenské nebo naopak vrácení výše odvodů zaměstnavatele na sociální zabezpečení na 25 procent.

Senát má na projednání včera schválených novel deset dní ode dne, kdy mu je doručí sněmovna. Měl by tak jednat ještě ve starém "předvolebním" složení, kde má pravice v čele s ODS pohodlnou většinu. Třetině současného senátu totiž končí funkční období až 13. listopadu.

Pokud to nestihne, nastane paradoxní situace, kdy změny projedná "okleštěný" senát - třetina nových členů horní komory totiž může kvůli vyřešení všech volebních žalob zasednout nejdřív 24. listopadu. I když v onom "okleštěném" senátu bude mít většinu levice a lze proto očekávat vrácení, sněmovna by jeho veto měla pohodlně stihnout přehlasovat tak, aby změny začaly od počátku příštího roku platit.