Česká armáda bude moci vyslat příští rok do Afghánistánu asi o dvě stovky vojáků víc než letos. V zemi jich bude moci působit až 720, o rok později o 80 méně. Vojáci se naopak postupně stáhnou z balkánského Kosova. Předpokládá to vládní plán armádních misí pro další dva roky, který dnes schválila po dvouhodinové debatě navzdory kritice opozice sněmovna. Senát návrh podpořil už minulý týden.

"Vycházíme ze zahraničněpolitických zájmů České republiky," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Plán je podle něho výrazem zodpovědnosti vůči bezpečnosti ČR a spojenců.
Podle něj rozhodnutí schválit mandát na dva roky s výhledem na rok třetí posílí autoritu ČR v zahraničí. "A na druhé straně dá jistotu armádě, pokud jde o plánování operací," zdůraznil Vondra.

Jde podle něj o věc "elementárně zodpovědného přístupu vůči těm, kdo jsou v první linii obrany, bezpečnosti naší i našich spojenců". Je to podle něj i důležité pro domácí situaci, kde by se už neměly opakovat "politické kšeftíky", které provázely schvalování misí například v roce 2008.

Opozice ve sněmovně kritizovala zvýšení afghánského kontingentu. "ČR se nemusí stydět za rozsah současného zapojení," uvedl Antonín Seďa (ČSSD). Jeho stranický kolega Jan Hamáček si postěžoval, že koalice návrh neprojednala s opozicí a rezignovala na politické řešení situace v Afghánistánu. Podle Alexandra Černého (KSČM) nelze proti terorismu bojovat vojenskými prostředky. "Spojenci vystupují v Afghánistánu jako novodobí kolonizátoři," soudí.

Armáda se chce v Afghánistánu soustředit na čtyři priority. V rámci provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru se bude podílet na obnově země. V provincii Vardak má být posílen výcvik místní armády a policie. Pokračovat bude také nasazení vrtulníkové jednotky, protichemických specialistů a meteorologů na letišti v Kábulu.

V Afghánistánu má být v příštích letech nasazen i dopravní letoun C-295M CASA, okolo jejichž pořízení panují pochybnosti a Česko čelí žalobě Evropské komise.

Vojáci pro příští rok opět počítají s vysláním prostějovské jednotky speciálních sil, tentokrát však pod hlavičkou mise ISAF. Elitní 601. skupina v minulých letech v Afghánistánu bojovala v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda vedené Spojenými státy. 

Přehled plánovaných misí armády v zahraničí v příštích letech

Afghánistán:

V roce 2011 celkem do 720 osob, v roce 2012 do 640 osob.

- Provinční rekonstrukční tým v provincii Lógar do 300 osob.

- K podpoře afghánské vlády v nejproblematičtějších oblastech od pololetí roku 2011 na rok až 100 příslušníků 601. skupiny speciálních sil.

- Tři dopravní vrtulníky Mi-171Š a personál do 100 osob na vrtulníkové základně Sharana v provincii Paktika. V roce 2012 pouze obslužný personál a mobilní opravny s minimální obsluhou. V roce 2013 by se vrtulníky mohly do země vrátit.

- Na letišti v Kábulu letoví dispečeři, protichemická jednotka, letečtí instruktoři do 90 osob.

- Školicí tým (OMLT) k výcviku příslušníků Afghánské národní armády v provincii Vardak do 60 osob.

- Dopravní letoun C-295M CASA s obsluhou do 20 osob. Pro české vojáky má periodicky zajišťovat přepravu osob i materiálu. V roce 2012 by měl působit také v rámci sil ISAF.

- Velitelské struktury mise ISAF do 20 osob.

- K ochraně české ambasády a diplomatů až 20 příslušníků speciálních sil.

- Na základě požadavku Francie v rámci polní nemocnice na kábulském letišti chirurgický tým do deseti osob.

Kosovo:

Mandát pro až 550 osob, většinu však tvoří prapor operačních záloh v pohotovosti na českém území do 30. června 2011. Poté jen jednotlivci ve vedení mise KFOR a tým postupně rušící českou základnu Šajkovac.

- od listopadu 2010 v zemi cca 90 vojáků.

- do konce června 2011 v zemi cca 60 vojáků.

Pobaltí:

Mise v rámci NATO se stíhacími letouny v roce 2012 k ochraně vzdušného prostoru Litvy, Lotyšska a Estonska.

- od září do prosince 2012 čtyři stíhací stroje Jas-39 Gripen a až 75 osob personálu.

Ostatní:

- V Bosně a Hercegovině v mírové misi Evropské unie ALTHEA až dvě osoby.

- Na Sinajském poloostrově v rámci mise MFO v letech 2011 a 2012 pět osob.

- Britské velitelství protipirátské mise Evropské unie NAVFOR ATALANTA v letech 2011 a 2012 dva vojáci.


Předpoklad financování:


- V roce 2011 mají náklady činit 1,896 miliardy korun.

- V roce 2012 mají náklady činit 1,565 miliardy korun.

Související