Národní divadlo (ND) zavádí kvůli svému napjatému rozpočtu novou službu, a to svatební obřady. Zájemci se budou moci nechat sezdat v saloncích Národního divadla a během léta i na jevišti Stavovského divadla. Informoval o tom ve středu Český rozhlas Radiožurnál. Podobnou službu v Evropě nabízí jen londýnské Národní divadlo. Nápad pořádat v tom českém svatby se ale nezamlouvá ministrovi kultury Jiřímu Besserovi (za TOP 09). "Tento námět nepodpořím," řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.

Národní divadlo nyní podle Radiožurnálu jedná se svatební agenturou o pořádání obřadů. Za obřad v saloncích divadla by svatebčané zaplatili 30.000 až 40.000 korun, na jevišti Stavovského divadla pak 90.000 korun.

Z Besserova vyjádření vyplynulo, že o úmyslu pořádat v Národním divadle svatby neví. "Máte skvělé informace, lepší než ministr kultury. To možná svědčí o tom, že v příspěvkových organizacích není vše v pořádku," řekl, když se ho na to redaktorka Radiožurnálu ptala. S ředitelem divadla Ondřejem Černým prý sice hovořil, ale o tomto nemluvili. "Věřím, že mi toto téma nastíní při obhajování rozpočtu," poznamenal ministr. Míní, že pro svatebčany by to jistě byl velký zážitek, nemyslí si ale, že "zrovna Národní divadlo, symbol české státnosti, české kultury" by mělo sloužit tomuto účelu. "Obzvlášť v době, kdy se nás více jak 50 procent po svatbě rozvádí," dodal.

Radiožurnál uvedl, že podle neoficiálních zpráv Národnímu divadlu kvůli 15procentnímu snížení dotací chybí asi 80 milionů korun. Konkrétní čísla ale vedení divadla nechce uvádět. Ředitel divadla Ondřej Černý bude o rozpočtu na příští rok jednat s ministrem Jiřím Besserem v druhé polovině listopadu.

"Návrh, který mu předloží, bude vycházet z předběžné výše státního příspěvku na rok 2011," řekl rozhlasu finanční ředitel Martin Gerych. Podle něj divadlo kvůli nižšímu rozpočtu sníží platy zaměstnancům a některé propustí.

Šéfdirigent: Zvednout platy hráčům se mi ještě nepodařilo

Nepříznivá finanční situace divadla znepokujuje i šéfdirigenta opery ND Tomáše Netopila. Na první české scéně působí již druhou sezonu a při svém nástupu sliboval, že bude usilovat o zvýšení platů hráčů v orchestru.

"Zvednout platy hráčům se mi ještě nepodařilo. Je to velice smutné, mám strach z toho, že to nebude dobré. Nacházíme se v době, kdy kultuře není přáno, a to je věc, která mne sužuje. Vrhá nás to do situace, kdy řešíme věci, které nemají s hudbou nic společného," uvedl.

Mnozí členové již tak vytíženého orchestru si musejí ještě přivydělávat jinde, ačkoli by podle něj raději investovali svou energii do divadla.

Průměrná hrubá měsíční mzda člena orchestru za první tři kvartály letošního roku je podle informací tiskového oddělení ND 23.640 korun. Částka však zahrnuje i platy koncertních mistrů a hráčů, kteří v divadle působí více než 20 let. Ti s menší praxí údajně pobírají zhruba 15.000 hrubého.

Plánované škrty ve státním rozpočtu se dotknou i dalších příspěvkových organizací ministerstva kultury a subjektů, které jsou závislé na státních dotacích. Mnohé instituce už avizovaly, že z tohoto důvodu zřejmě zvýší vstupné, sníží počet výstav, případně zruší menší kulturní projekty.