Česká národní banka ve své nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky pro letošní rok na 2,3 procenta z předchozích 1,6 procenta. Pro příští rok naopak odhad zhoršila ze srpnových 1,8 procenta na 1,2 procenta. V roce 2012 by měla ekonomika růst o 2,5 procenta, uvedl na čtvrteční tiskové konferenci guvernér ČNB Miroslav Singer.

Rovněž ministerstvo financí tento týden zlepšilo pro letošní rok odhad růstu české ekonomiky na 2,2 procenta z předchozích 1,6 procenta. Pro příští rok úřad odhad zhoršil na dvě procenta z červencových 2,3 procenta. Pro rok 2012 počítá MF s růstem hrubého domácího produktu o 3,2 procenta. Analytici očekávají příští rok pokles růstu na zhruba 1,7 procenta z letošních přibližně dvou procent. Loni česká ekonomika klesla o 4,1 procenta.

Oživení ve tvaru W

"Ekonomika se sice vymanila z recese, hospodářský růst ale v příštím roce zejména vlivem rozpočtových škrtů zpomalí a k obnovení robustnějšího oživení dojde v roce 2012," uvedl Singer. Více než předtím se podle něj ekonomický vývoj jeví jako "W". "Ten stupeň návratu k fiskálnímu rozumu je větší, než jsme očekávali," dodal.

Nová prognóza počítá podle guvernéra nejprve se stabilitou tržních úrokových sazeb poblíž současné úrovně, následně by měly sazby ve druhé polovině roku 2011 zvolna růst. "Zvyšování sazeb se nám posouvá ve srovnání s předchozí prognózou v čase dozadu, tedy až někam na konec druhé půlky příštího roku," uvedl guvernér.

Celková inflace se podle ČNB v současnosti pohybuje kolem dvouprocentního inflačního cíle a na této úrovni se bude nacházet i v následujících dvou letech. "To zní skoro jako splněný vánoční sen bankovní rady. Takový odhad vývoje si snad za šest let v centrální bance ani nepamatuji," uvedl Singer. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 by měla být inflace na dvou procentech, v prvním čtvrtletí roku 2012 by pak měla klesnout na 1,9 procenta.

Hlavní rizika, která by mohla ohrozit nový odhadovaný vývoj, jsou podle Singera vyrovnaná. "Vidíme pouze dvě, a to velmi slabá rizika. Vrací se nám ale situace, kdy tušíme, že může dojít k výraznějším změnám," uvedl Singer. Proti růstu cen by mohly působit vyšší než očekávané dopady rozpočtové konsolidace ve světě. Ve prospěch růstu cen může působit větší zvýšení světových cen surovin a domácích cen zemědělských výrobců.

ČNB čeká letos korunu silnější než v srpnové prognóze

Nová prognóza České národní banky počítá pro tento rok s posílením průměrného kurzu koruny. ČNB očekává letos průměrný kurz kolem 25,20 Kč/EUR, zatímco počátkem srpna odhadovala 25,40 Kč za euro.

V příštím roce centrální banka očekává korunu kolem 24,30 Kč za euro, stejně jako v předchozí prognóze. Pro rok 2012 předpokládá průměrný kurz koruny okolo 23,80 Kč/EUR.

Česká měna dnes před polednem posílila na 24,38 Kč/EUR, což představuje dvouleté maximum vůči euru. Analytik Patria Finance Tomáš Vlk řekl ČTK, že koruna nárazově posílila hlavně vlivem zahraničních faktorů a očekávání před dnešním zasedáním ČNB. Po 14:30 se koruna obchodovala na 24,40 Kč/EUR a 17,10 Kč/USD.

Největší vliv na obchodování má růst rizikových aktiv po středečním rozhodnutí americké centrální banky o nákupu dluhopisů za 600 miliard dolarů a s tím související posílení eura k dolaru. "A když euro posiluje, bývá to pro korunu pozitivní," dodal analytik.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru