Městský soud v Praze ve čtvrtek vyhlásil insolvenční řízení s developerskou společností ECM Real Estate Investments. Návrh podala Burzovní společnost pro kapitálový trh. ECM jí údajně dluží asi 234.000 korun z nezaplacených úroků z dluhopisů. ČTK to zjistila z insolvenčního rejstříku na serveru www.justice.cz. Vyjádření developera ČTK shání. ECM je známá hlavně výstavbou výškových budov v Praze na Pankráci.

V Londýně se ve čtvrtek koná valná hromada držitelů dluhopisů ECM v cizích měnách. Na programu má hlavně rozhodnutí o restrukturalizačním plánu firmy. Ta se potýká s vysokým zadlužením. Podle informací serveru Patria věřitelé restrukturalizaci podpořili, nežádají tedy předčasné splacení dluhopisů.

Držitelé korunových dluhopisů se mají ze stejného důvodu sejít v sobotu 6. listopadu v Praze.

V polovině letošního roku měla ECM REI bankovní úvěry ve výši 105,1 milionu eur, tedy asi za 2,6 miliardy korun. Ve stejné době měla společnost vydané korunové dluhopisy za 31,5 milionu eur (asi 772 milionů korun). V cizích měnách měla ECM REI dluhopisy za 81,1 milionu eur (zhruba dvě miliardy korun).

Burzovní společnost pro kapitálový trh byla založena v roce 1992 jako makléřská firma. Společnost na internetových stránkách uvádí, že v současné době činnosti vyplývající z dříve udělených licencí neprovádí.

Během insolvenčního řízení smí dlužník nakládat se svým majetkem jen ve velmi omezené míře. Nesmí například podnikat žádné kroky, které by směřovaly k podstatné změně jeho skladby, využití nebo jeho citelnému zmenšení. Věřitelé dlužníka můžou od zahájení insolvenčního řízení uplatňovat u soudu své pohledávky.

Podnikatelé a odborníci již dříve v anketě ČTK uvedli, že se fenomén podávání insolvenčních návrhů kvůli malým dlužným částkám po splatnosti stal problémem českého trhu. Zveřejnění návrhu v insolvenčním rejstříku podle nich kazí podniku dobré jméno a může vyvolat řetězovou reakci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru