Ministr obrany Alexandr Vondra chce ve vládě prosadit, aby stát dával stabilně na armádu asi čtyři až pět procent z celkového ročního rozpočtu. Řekl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, vysílaném z Afghánistánu. Vondra tímto krokem chce v budoucnu stabilizovat armádní rozpočet, který v minulosti klesal vinou ekonomického útlumu.

"Rád bych, abychom stabilizovali armádní rozpočet kupříkladu tak, abychom stanovili fixní částku, pokud jde o výdaje státního rozpočtu," uvedl Vondra. Částka by se měla pohybovat mezi čtyřmi a pěti procenty výdajů státního rozpočtu, dodal vzápětí ministr. Kdy by se měl armádní rozpočet začít zvyšovat, Vondra neprozradil. Více o budoucnosti financování armády bude zřejmé po dokončení bílé knihy obrany, která by měla být hotova na jaře, dodal ministr.

Obrana letos hospodaří s výdajovým limitem 49 miliard korun. V příštím roce by podle plánů vlády premiéra Petra Nečase měla mít k dispozici asi 44 miliard korun.

Zredukují se vojáci i velitelé

Výdaje státního rozpočtu pro letošní rok byly schváleny ve výši asi 1,185 bilionu korun, návrh pro příští rok počítá s celkovými výdaji dosahujícími částky 1,179 bilionu korun. Pokud by se armádní rozpočet vypočítával jako pět procent z celkových státních výdajů již nyní, měla by mít letos armáda k dispozici 59,25 miliardy korun, v příštím roce pak necelých 59 miliard.

Pokud by rozpočet obrany činil čtyři procenta výdajů rozpočtu státu, měla by armáda letos k dispozici 47,4 miliardy a v příštím roce 47,2 miliardy korun.

Kvůli škrtům v rozpočtu obrany armáda prochází výraznou redukcí stavů. Ministerstvo obrany například propustí 700 občanských zaměstnanců a seškrtá dalších 350 neobsazených míst pro vojáky z povolání.

Armáda chystá také redukci počtu velitelů. "Ještě máme co redukovat a já to budu plně podporovat. Bude se to týkat počtu lidí ve velitelských orgánech," řekl v neděli v České televizi náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Jeho podřízení nyní zpracovávají návrh redukce důstojníků ve velení. Přesná čísla budou zveřejněna v bílé knize, uvedl generál Picek.

Vondra v neděli zároveň vyzdvihl přínos působení v zahraničních misích pro české vojáky. "Kdo si prošel misemi, je úplně jiný voják," řekl Vondra. Příslušníci armády se zkušenostmi například z Afghánistánu jsou podle něj mnohem lépe vybaveni, schopni komunikovat a spolupracovat se zahraničními spojenci.

Sněmovna tento týden odsouhlasila navýšení české přítomnosti v Afghánistánu asi o dvě stovky vojáků. V zemi jich bude moci působit až 720, o rok později o 80 méně. Součástí mise má být i dopravní letoun CASA. V minulosti se přitom objevila kritika, že letouny CASA nejsou pro nasazení ve vysokohorském afghánském prostředí vhodné. Picek tyto námitky odmítl s tím, že transportní letadlo ve výbavě české armády je dostatečně zabezpečené. "Je to podobné jako u Poláků, kteří letoun CASA v Afghánistánu také provozují," vysvětlil Picek.

Opozice mise opakovaně kritizuje. Naposledy se ve sněmovně ohradila proti navyšování afghánského kontingentu. Podle Alexandra Černého (KSČM) nelze proti terorismu bojovat vojenskými prostředky. "Spojenci vystupují v Afghánistánu jako novodobí kolonizátoři," soudí. Jan Hamáček (ČSSD) si postěžoval, že koalice návrh neprojednala s opozicí a rezignovala na politické řešení situace v Afghánistánu.