Jiří Dienstbier mladší odstoupil z vyjednávacího týmu pražské ČSSD. Důvodem je jeho nesouhlas s případným vyjednáváním s občanskými demokraty o koalici na pražském magistrátu. Po zasedání zastupitelského klubu ČSSD to oznámil Dienstbier. Členové klubu se zároveň usnesli, že budou dále vyjednávat o případné koalici s ODS i TOP 09.

Dienstbier později dodal, že rezignoval z vyjednávacího týmu, který by jednal o koalici s ODS. Podle dalšího vyjednávače Karla Březiny zůstane tým dvoučlenný. V případě jednání s TOP 09 by v něm Dienstbier i nadále zasedal.

K odvolání Dienstbiera z pozice vyjednavače s ODS vyzvalo již v pátek podle Práva předsednictvo výkonného výboru pražské ČSSD. On na jednání pozván nebyl, řekl ČTK.

Dienstbier opakovaně proti koalici s ODS vystupuje. Několikrát řekl, že by v zastupitelstvu hlasoval proti takovému spojenectví.

Sociálnědemokratičtí zastupitelé se usnesli, že budou nadále jednat s oběma možnými partnery. Zároveň připravili odpověď ODS na její návrh koaliční dohody. Podle Březiny k ní dodali volební program ČSSD.

Podle sociální demokracie se v současné době žádná jednání o případné spolupráci na magistrátu za účasti ČSSD nevedou a nejsou ani naplánována.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka Hospodářským novinám řekl: "Lídr kandidátky by měl být členem vyjednávacího týmu. Pokud tomu tak není, působí to nevěrohodně na voliče. Vyjednávací strategie pražské ČSSD není moc čitelná, a to jak pro voliče, tak pro některé členy strany. Nepředpokládám, že by se tím ale vedení strany ještě zabývalo."
 
Boris Šťastný, šéf pražské ODS, se k Dienstbierově odstoupení vyjádřil zdrženlivě: "Vnímáme to jako výsledek demokratických procesů a diskuzí uvnitř ČSSD. Zásadně ale nekomentujeme personální otázky našich potenciálních koaličních partnerů."
 
Milan Urban (místopředseda ČSSD z Haškova tábora, který je na straně Hulinského) prohlásil: "Může to mít sice negativní důsledky, ale také pozitivní. Pražští sociální demokraté jsou dospělí, je to jejich odpovědnost, jistě vědí, co dělají."

Související