Kladenská nemocnice se možná dočká nové neobvyklé dominanty. Komín bývalé kotelny, která je již prázdná a neslouží svému účelu, by se měl přestavět na rozhlednu pro turisty. Kraj chce podle hejtmana Davida Ratha (ČSSD) v areálu nemocnice postavit za peníze EU určené na cestovní ruch parkoviště.

To ale musí být podle pravidel Bruselu vázáno na nějakou turistickou atrakci, vysvětlil Rath novinářům.

Přestavba zchátralého komína na vyhlídku se podle hejtmana ukazuje jako jediná cesta, jak zajistit finance na vybudování parkoviště a nepřijít o alokované evropské zdroje. "Já jsem si pravidla těchto fondů nevymyslel, to jsme dostali z Bruselu. My se je jen snažíme maximálně efektivně využít," podotkl Rath.

Přebytečných 600 milionů

Hejtmanství v minulosti jednalo s Bruselem o převedení peněz z fondu podpory cestovního ruchu do jiných oblastí, zejména do školství, zdravotnictví a rozvoje infrastruktury měst, což se podle Ratha částečně podařilo. Přesto ale ještě v tomto fondu zůstává 600 milionů korun, s jejichž převedením evropští úředníci nesouhlasili.

Kraj je hodlá použít například na dokončení rekonstrukce bývalé Jezuitské koleje v Kutné Hoře, opravu buštěhradského zámku nebo na vybudování sportovního areálu v bývalém vojenském prostoru Ralsko.

Jedním z projektů, na kterém se formou studie také pracuje, je revitalizace části areálu kladenské nemocnice, kde je bývalá kotelna. Ta již není využívána, protože nemocnice je připojena k centrálnímu vytápění, a tato budova chátrá. Hejtmanství podle Ratha zároveň řeší nedostatek parkovacích míst v nemocnici a uvažuje o tom, že z této stavby udělá třípatrové nadzemní parkoviště pro stovku aut.

 

"Z fondů EU nicméně nelze postavit parkoviště, musíte ho mít propojené s něčím, například vyhlídkou," dodal hejtman.

Související