Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, jehož kárný senát před dvěma měsíci za ovlivňování kauzy Čunek nepravomocně zbavil taláru, je ode dneška mimo službu. Rozhodl o tom ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

„Podnět k dočasnému zproštění výkonu funkce soudce dala předsedkyně Nejvyššího soudu (Iva Brožová). Zproštění výkonu funkce potrvá do pravomocného skončení kárného řízení,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Pravomocné odvolání z funkce totiž musí teprve potvrdit odvolací kárný senát, na který se Kučera obrátil.

Kučera, o němž se podle verdiktu Krajského soudu v Praze smí říkat, že je členem justiční mafie, současně s pozastavením funkce přijde o polovinu svého platu. To také bude zřejmě jediný trest, který dostane.

Čekání na důchod

Kučerovi totiž letos bylo již 70 let a ve funkci soudce smí proto bez ohledu na výsledek kárného řízení setrvat jen do konce letošního roku a pak musí odejít do důchodu. A pokud se do té doby nestihne jeho odvolání projednat, kárné řízení končí – a to bez jakéhokoliv postihu.

Projednání svého případu přitom Kučera dlouho úspěšně oddaloval. Kárnou žalobu na Kučeru podala Brožová předloni v únoru, dva roky se ovšem řešilo, kdo o ní rozhodne. Případ sice přísluší Vrchnímu soudu v Olomouci, ale Kučera několikrát požádal, ať žalobu řeší Vrchní soud v Praze.

 

 

Případ komplikovalo i to, že několik soudců, kteří jej dostali na stůl, se vyloučilo pro podjatost. Až počátkem letošního roku se definitivně rozhodlo, že kárnou žalobu vyřeší právě pražský vrchní soud. A když Vrchní soud v Praze nakonec letos v květnu naplánoval jednání, požádal Kučera o odložení kvůli dovolené. A k prvnímu jednání tak kárný senát zasedl až letos v červenci.

To, že odvolací kárný senát nestihne do konce roku vynést definitivní verdikt, je přitom téměř jisté. „Spis z Vrchního soudu nám přišel teprve včera. Kárný senát jej nejdřív musí nastudovat,“ řekl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. Pokud lhůtu nestihne, tak se proces podle zákona zastaví. A nebude tak definitvně jisté, zda se Kučera v kauze Čunek provinil či ne.

Nezávislost justice musí jít stranou!

Důvodem kárné žaloby byly tři Kučerovy schůzky s ostravskou krajskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou v únoru a květnu 2007, kterých se účastnil také exministr spravedlnosti Pavel Němec a ve dvou případech nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká.

Na setkáních se Kučera podle Brožové údajně ptal na informace o policejním vyšetřování Čunka a požadoval po Andělové, aby protáhla přípravné řízení. Na třetí schůzce prý uvedl, že kvůli hrozbě pádu vlády "nezávislost rozhodování musí jít stranou politickým zájmům".

Kučera podle Brožové porušil povinnosti soudce a ohrozil důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů. Uvedla, že není myslitelné, aby byla funkce místopředsedy NS zapletena do kauzy trestního stíhání místopředsedy vlády.

Související