Praha 5 po Jančíkovi

V Praze 5 bude vládnout koalice TOP 09, ČSSD a VV. Strany dnes vpodvečer podepsaly memorandum o spolupráci, v pondělí podepíšou koaliční smlouvu. Starostou by měl být Radek Klíma z vítězné TOP 09. Nahradí kontroverzního Milana Jančíka z dosud vládnoucí ODS, která skončí v opozici.

V Českých Budějovicích bude s největší pravděpodobností vládnout koalice vítězného hnutí Občané pro Budějovice (OPB), TOP 09 a ČSSD. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 31 křesel. V opozici zůstane ODS a KSČM. Do křesla primátora se asi vrátí Juraj Thoma (OPB).

Uzavření koalice dal ve středu zelenou městský výbor ČSSD. "Městský výkonný výbor akceptuje návrh OPB a TOP 09 na personální obsazení rady města v poměru 5:2, to znamená pět členů rady pro ČSSD, z toho dva náměstci. Pověřil vyjednávací skupinu k zahájení jednání o obsahu koaliční smlouvy," uvedl českobudějovický předseda ČSSD Jiří Trachta. Zbývajících šest míst v jedenáctičlenné radě si rozdělí OPB a TOP 09.

Povolební jednání v Českých Budějovicích byla značně komplikovaná. ODS a ČSSD se totiž spolu s lidovci, kteří se do zastupitelstva vůbec nedostali, letos v červnu podíleli na odvolání Juraje Thomy (tehdy ODS) z postu primátora města. Ten ale založil se svými sympatizanty nové hnutí, jež ve volbách překvapivě zvítězilo.

Naopak vládnoucí ODS a lidovci utrpěli značnou porážku. Podle informací z jednání výboru ČSSD by bez dohody hrozilo, že Thoma primátorem znovu zvolen nebude. "Ve čtvrtek začneme pracovat na přípravě textu koaliční smlouvy. Předpokládám, že ta bude obsahovat kromě popisu rozdělení kompetencí při správě města také vymezení základních programových priorit všech třech subjektů tak, aby se nemuselo čekat až na programové prohlášení rady města," řekl Thoma.

Ustavující zastupitelstvo bude moci nynější primátor svolat až 15 dnů po pravomocném rozhodnutí soudu o stížnosti ve 53. volebním okrsku. Podle neoficiálních informací by to mohlo být tento týden. Zastupitelstvo by se mohlo konat 23. nebo 25. listopadu.

Do pětačtyřicetičlenného zastupitelstva Českých Budějovic se dostali zástupci pěti z 16 kandidujících uskupení. Vítězné hnutí OPB získalo 15 mandátů, ČSSD deset, ODS osm, TOP 09 a komunisté po šesti.

Související