Povolební nejistota v metropoli končí. Městský soud vyhlásil svůj verdikt: volby v Praze proběhly férově, výsledky platí.

Informaci už ve středu večer potvrdily HN dva nezávislé zdoje: jeden blízký špičkám pražské ČSSD, druhý přímo z vedení TOP 09, která tak zřejmě definitivně i přes své suverénní vítězství v říjnových komunálních volbách zamíří do opozice.

Očekávané rozhodnutí totiž boří poslední překážku k vzniku magistrátní koalice ODS - ČSSD, o níž politici obou stran vyjednávali již před říjnovými volbami.

Praze tak bude vládnout stejná sestava jako v letech 1998 - 2006. Bude se ale spoléhat na většinu pouhých dvou hlasů. Volební lídr sociálních demokratů Jiří Dienstbier ml. už ale řekl, že pro alianci s ODS ruku nezvedne.

Rozhodnutí městského soudu - čtěte zde

Platnost voleb u soudu napadly Strana zelených, SNK-ED a Věci veřejné. Nový volební systém, který na poslední chvíli v polovině června vymyslela do té doby suverénně a samostatně vládnoucí ODS, rozdělil Prahu poprvé na sedm volebních obvodů.

Malé strany se proto do zastupitelstva vůbec nedostaly, ačkoliv překročily hranici 5 procent a při volbách pouze v jediném volebním obvodě (jímž byla Praha například ještě při posledních komunálních volbách v roce 2006) by i tentokrát měly v magistrátním zastupitelstvu své politiky.

TabulkaStrana zelených, SNK-ED a Věci veřejné tvrdí, že podle nich tak byla narušena volná soutěž politických stran a rovnost volebního práva a zároveň měl být porušen princip poměrného zastoupení.

ODS se bránila, že jí takový krok umožňuje zákon a že se v minulých pražských komunálních volbách vždy volilo v jiném počtu obvodů.

Kdyby se volilo v jednom volebním obvodu jako před čtyřmi lety, měla by ODS o čtyři mandáty méně, ČSSD o jeden. Dohromady by tak měly v 63členném zastupitelstvu pouze 29 mandátů místo současných 34. Nemohla by tak vzniknout velká koalice občanských a sociálních demokratů, o které se v poslední době intenzivně mluví.

Malé strany už dříve avizovaly, že se v případě neúspěchu u Městského soudu v Praze obrátí na Ústavní soud. To v noci potvrdil HN i šéf jedné z nich, Ondřej Liška.

"Strana zelených se obrátí na Ústavní soud. Protiústavnost a účelovost manipulace s velikostí volebních obvodů je nad slunce jasná. Očekávám, že v nejbližších hodinách uzavře ODS a ČSSD velkou koalici, neboť si myslí, že už nehrozí opakování voleb. Mýlí se. Pražští voliči už pochopili, že kdyby ODS nezmanipulovala volby, velká koalice by nemohla vzniknout. Ústavní soud rozhodne, zda žijeme v ústavní demokracii nebo v zemi, kde ústava nemá větší cenu než opencard," napsal v noci v sms zprávě Liška.

Předseda pražské ČSSD Petr Hulinský reagoval, že sociální demokracii nikdo kvůli dalšímu vyjednávání nekontaktoval a že v současné době není žádná schůzka plánována.

Jeho kolega z TOP 09 František Laudát ČTK řekl, že rozhodnutí soudu očekával. "Doufám, že pražská ODS se nyní vyjádří, zda s námi uzavře koalici, či nikoli," dodal.

Související